Szwajcaria Połczyńska

„Szwajcaria Połczyńska” - unikalny przyrodniczo mikroregion rozciągający się na obszarze gmin Połczyn-Zdrój, Złocieniec, Barwice, Czaplinek i gminy wiejskiej Świdwin.
Sercem Szwajcarii Połczyńskiej jest Dolina Pięciu Jezior, czyli obszar rezerwatu krajobrazowego pomiędzy Połczynem-Zdrojem a Czaplinkiem, który jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc na terenie całego Województwa Zachodniopomorskiego. Okolica zawdzięcza nazwę malowniczemu otoczeniu wysokich (ponad 200 m) wzgórz morenowych pokrytych pastwiskami i lasami. Znajduje się tam jedno z najwyższych wzniesień zachodniego pomorza – Wola Góra (219,2 m n.p.m), na której szczycie wzniesiono wieżę obserwacyjną.
To również miejsce, gdzie źródło ma rzeka Drawa. Rzeka ma długość 185,9 km. Jej koryto wytycza szlak wodny im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły, bowiem przyszły Papież kilkakrotnie spływał Drawą na kajaku.
„Szwajcaria” to także szlaki turystyczne, piesze i rowerowe, które wiodąc przez zbocza i doliny z rwącymi strumieniami i jeziorami, tworzą niemalże górski krajobraz. To naturalne otoczenie tworzy wyjątkowy, łagodny mikroklimat, sprzyjający leczeniu wielu chorób.
Powierzchnia gminy Połczyn-Zdrój w blisko 40 procentach pokryta jest lasami. Są tu trzy rezerwaty przyrody i kilkadziesiąt gatunków roślin i zwierząt pod ścisłą ochroną.
Więcej w zakładce „Marka Szwajcaria Połczyńska”.
Polecamy film z serii „Zakochaj się w Polsce” prezentujące niektóre z walorów Szwajcarii Połczyńskiej i dwie z pięciu tworzących ją gmin.
Link: https://vod.tvp.pl/video/zakochaj-sie-w-polsce,szwajcaria-polczynska,45718078

 

Droga stu zakrętów

Niezwykle kręta i malownicza trasa przecinająca Szwajcarię Połczyńską. Popularny letni szlak do Kołobrzegu (godzina jazdy samochodem).

To wiodący nad morze fragment drogi wojewódzkiej nr 163 z Czaplinka do Połczyna-Zdroju, oferujący niesamowite doznania wizualne. Wije się na odcinku około trzydziestu kilometrów. Po obu stronach trasy rozciągają się gęste lasy, łąki, mokradła, przepiękne jeziora i strome zbocza. Droga oferuje długie naprzemienne łuki dające wiele frajdy z jazdy. W najbliższych latach planowany jest generalny remont tej unikalnej trasy.

Dolina Pięciu Jezior - film Miłosza Rychtera

 

 

 

szwajcaria

Kontury granic mikroregionu Szwajcarii Połczyńskiej przypominają Gryfa - symbol Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Blog „Wędrowne Ptaki”: ROWEREM PRZEZ DOLINĘ PIĘCIU JEZIOR