Data publikacji

Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie / Muzeum Ziemi Pomorskiej w Siemczynie

Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie / Muzeum Ziemi Pomorskiej w Siemczynie

Cykl artykułów informujących o lokalnych usługodawcach i producentach, którzy działają w ramach marki regionalnej #SzwajcariaPołczyńska
W dużym, liczącym około 3,4 ha, założonym jeszcze w latach 30-tych XVIII wieku, parku, składającym się z dębów, lip, klonów, świerków, kasztanowców, pięknej grabowej alei kryje się największy i najpiękniejszy w okolicach Czaplinka pałac. Wybudowany został w latach 1722-1726 w stylu barokowym, później został powiększony i przebudowany. Wzniesiono go na planie podkowy, z tarasem pośrodku, część środkowa nakryta jest mansardowym dachem, lewe skrzydło piętrowe, prawe to niska przybudówka. Z dawnego wyposażenia pozostało niewiele, są fragmenty dwóch kominków, resztki jednego pieca z holenderskich kafli, oraz gipsowe sztukaterie w jednej z sal pałacowych na piętrze. Do końca XVIII wieku pałac był własnością rodu Golców, w XIX wieku należał do rodu von Arnim, do 1945 r. należał do rodziny von Bredow. Teraz mogą Państwo odwiedzić to niezwykłe miejsce i poczuć magię Siemczyna.
Od maja 2019 roku w pałacu działa Muzeum Ziemi Pomorskiej w Siemczynie, a w nim dwie niezwykłe wystawy stałe – Interaktywne Muzeum Baroku i Uniwersalium Rzemiosł Różnych.
Interaktywne Muzeum Baroku zlokalizowane jest w obszernych pałacowych piwnicach. W poszczególnych salach, zorganizowano wg analizy historycznej, ale również wyobraźni tworzących, w jaki sposób mógł funkcjonować dwór barokowy, jakie poszczególne pomieszczenia i gabinety mogły znajdować się w takim pałacu i jak wyglądało codzienne życie mieszkańców. To nie jest zwykłe muzeum, tu możesz dotykać, poszukiwać i pytać.
Z kolei, ogromne pałacowe strychy przyciągają odkrywców ekspozycją prezentującą dawne rzemiosła (m.in. garncarstwo, bednarstwo, kotlarstwo). Przez okna można podziwiać panoramę okolicy, a widok porównać z fotografiami sprzed kilkudziesięciu lat. Przepięknie zachowana więźba dachowa ukazuje kunszt dawnych architektów, który zadziwia współczesnych. Uniwersalium to nie tylko ekspozycja, to również żywe spotkanie ze sztuką rzemieślniczą i pierwsze kroki przyszłych budowniczych. Niezwykła przestrzeń pobudza wyobraźnię i sprawia zwiedzającym mnóstwo radości.
W pałacu znajduje się również największa w regionie wystawa porcelany stołowej oraz prace artystyczne sztuki współczesnej powstające podczas plenerów i wystaw organizowanych w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Stacja Kultura z Bornego Sulinowa.
Warto wspomnieć, że w zabytkowym parku, oprócz stawu i unikalnej 200-letniej alei lipowo - grabowej, znajdziemy również odkryte niedawno (2019 rok) i odkopane / udrożnione, dostępne dla zwiedzających, podziemne przejście (dł. około 80 m) między aleją a stawem, które kiedyś prowadziło od samego pałacu.
Na terenie zespołu pałacowo-folwarcznego w Siemczynie od 2005 roku działa Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie, które organizuje wiele wydarzeń kulturalnych. Zwykle są to prelekcje historyczne, wystawy i koncerty.
Wstęp na wydarzenia organizowane przez HSS jest darmowy. Zachęcamy do obserwowania profilu „Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie” na portalu Facebook oraz śledzenia strony https://hss.siemczyno.pl/muzeum, tam znajdziecie Państwo wszystkie aktualne informacje o najbliższych wydarzeniach.

Kontakt do Muzeum:
https://hss.siemczyno.pl/muzeum
Tel: +48 511 950 665, +48 663 840 100, +48 94 375 86 21, +48 663 746 802

 

Najczęściej czytane

Plakat
Data publikacji:
Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega przed ryzykiem, jakie wiąże się z bezpośrednim kontaktem z barszczem Sosnowskiego.  Czy wiesz, że podczas letniego spaceru powinieneś uważać na rośliny, które…
więcej informacji
PLAKAT
Data publikacji:
więcej informacji
Plakat
Data publikacji:
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Koszalinie informuje, że w związku z trwającą kampanią wdrażania Strategii Wizji Zero w rolnictwie w Polsce, zainaugurowana została VI ed…
więcej informacji