Data publikacji

Na przełomie wiosny i lata na świat przychodzi najwięcej dzikich zwierząt m.in. młode sarenki, dziki, lisy oraz ptaki. Pamiętajmy!

ilustracja: Lasy Państwowe,www.lasy.gov.pl

🐇Znalezionego przypadkowo w lesie małego zwierzęcia, nie należy absolutnie dotykać, aby nie przekazać mu swojego zapachu, chwytać oraz płoszyć a także karmić.🐇
Walorem gminy Połczyn-Zdrój są cenne zasoby przyrodnicze, które stanowią znaczną część jej powierzchni.  Czy wiesz, że tylko Drawski Park Krajobrazowy wraz z otuliną zajmują ponad 40% powierzchni gminy? Ponadto na terenie gminy znajdują się Obszary Chronionego Krajobrazu oraz Obszary Natura 2000, takie jak: Dorzecze Parsęty, Jeziora Czaplineckie oraz Ostoja Drawska. Malownicze położenie gminy, ogrom walorów krajobrazowych, rezerwaty przyrody sprawiają, że dzikie zwierzęta żyją obok nas.  
🐇Lato sprzyja spacerom po lesie, może zdarzyć się, że znajdziesz młode dzikie zwierzę. Bądź świadomy, że nie jest ono „porzucone”. To fałszywy alarm!
🐇Dzikie zwierzęta starają się zwiększyć prawdopodobieństwo przeżycia swojego potomstwa. 
🐇W pierwszych tygodnia życia dzikich zwierząt, samica pozostaje z małymi cały czas w ukryciu. Następnie pozostawia młode same – jest to objaw troski o ich byt. To wypracowana przez zwierzęta strategia przetrwania: młode zwierzę nie wydziela intensywnego zapachu, więc nie wyczują go drapieżniki, mało się porusza i ma maskujące ubarwienie, co zapewnia mu ochronę. Ciągła obecność dorosłych zwierząt w pobliżu zagraża młodym i ściąga uwagę drapieżników. Matka dyskretnie obserwuje młode, a zbliża się do nich tylko na czas karmienia. 
🐇Pamiętaj, że znalezionego przypadkowo w lesie małego zwierzęcia, nie należy absolutnie dotykać, aby nie przekazać mu swojego zapachu, chwytać oraz płoszyć.  
🐇W żadnym wypadku nie należy również zabierać młodych.   
🐇To nieprawda, że sobie bez nas nie poradzą. 
🐇Nieprawdą jest również, że zostały porzucone. 
🐇Powinniśmy je zostawić w spokoju, ominąć w bezpiecznej dla nich odległości.

ilustracja: Lasy Państwowe,www.lasy.gov.pl

Najczęściej czytane

Kondolencje
Data publikacji:
więcej informacji
Data publikacji:
Informujemy, że z dniem 30 czerwca 2024 r. kończy się wsparcie oferowane dotychczas na podstawie art. 13 ustawy pomocowej, polegające na zapewnieniu świadczenia pieniężnego gospodarzom, którzy na włas…
więcej informacji
Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie / Muzeum Ziemi Pomorskiej w Siemczynie
Data publikacji:
Cykl artykułów informujących o lokalnych usługodawcach i producentach, którzy działają w ramach marki regionalnej #SzwajcariaPołczyńska W dużym, liczącym około 3,4 ha, założonym jeszcze w latach 30-ty…
więcej informacji