To sensacja. W Połczynie-Zdroju istnieje pierwiastek długowieczności!

Dugowieczni z Połczyna - wykres[0]

POŁCZYŃSCY DŁUGOWIECZNI. Tajemniczy czynnik środowiskowy powoduje, że w Połczynie-Zdroju dożycie stu lat jest kilkaset procent bardziej prawdopodobne, niż gdzie indziej. – Nie wiemy, co to jest – komentuje Burmistrz Sebastian Witek. – Jednak musi to być coś powszechnego. Być może zawarte jest w wodzie. To ważny sygnał dla inwestorów z branży opiekuńczej, hotelarskiej, czy ochrony zdrowia.

Rekordowa liczba długowiecznych osób żyje w Połczynie-Zdroju. W marcu 2019 roku w gminie naliczono ich aż 113-tu. Jeśli dodać do tego 90-latków, będą to aż 143 osoby! W większości pozostałych gmin województwa w tej grupie wiekowej żyje z reguły 20- 30-kilka osób. Jak to odkryto?

– W lutym analizowaliśmy informacje związane z opieką społeczną. Naszą szczególną uwagę zwróciły dane demograficzne – wyjaśnia Burmistrz S. Witek. – Okazuje się, że osób w wieku 91-100 lat w naszej uzdrowiskowej gminie jest anomalnie wiele. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w podobnych samorządach w województwie Zachodniopomorskim – informuje Burmistrz. – I przecieraliśmy oczy. Połczyn jest pod tym względem naprawdę wyjątkowy! Ze względu na skalę nie robiliśmy badań ogólnopolskich, jednak domyślam się że możemy być wyjątkowi także w kraju. Wystarczy spojrzeć na mapę i widać od razu, że nasz rejon należy do najczystszych.

Przez cały marzec połczyńska ewidencja ludności zbierała dane z gmin województwa zachodniopomorskiego do 15 tys. mieszkańców, czyli podobnych do gminy Połczyn-Zdrój. Różnice są naprawdę ogromne. W skrajnych przypadkach osób w tej kategorii wiekowej jest zaledwie 10. Na drugim biegunie jest Trzebiatów (79 osób). To jednak i tak dużo mniej, niż w Połczynie-Zdroju…

Przypomnijmy, że Burmistrz Sebastian Witek powołał specjalny Zespół do spraw oceny zasobów, pozyskiwania inwestorów oraz przygotowania Połczyńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Informacje o „długowiecznych z Połczyna” to woda na młyn dla tej grupy, ponieważ w pierwszej kolejności ma ona ustalić, jakie grunty może przeznaczyć pod inwestycje. A ich atrakcyjność właśnie znacząco wzrosła.

– Już dziś można powiedzieć, że mile widziane są przedsięwzięcia nieuciążliwe, za to wpisujące się w charakter uzdrowiskowy Połczyna. Myślę tu o wysokiej klasy hotelu ze SPA, który przyciągnie osoby o dużych wymaganiach, ale i z zasobniejszym portfelem. Taki hotel ma klientów innego rodzaju, niż np. obecna w gminie agroturystyka. Dlatego nikomu nie szkodząc, przyciągnie do miasta nowe osoby i miejsca pracy – wyjaśnia Burmistrz oraz dodaje: – Innym przedsięwzięciem, dla którego Połczyn-Zdrój wydaje się być idealną lokalizacją, może być np. prywatny dom opieki dla seniorów.

Połczyn-Zdrój to także gmina uzdrowiskowa z kilkusetletnią tradycją. Przypomnijmy, że kontrola polskich uzdrowisk dokonana przez NIK wyróżniła uzdrowiska Połczyn, Kołobrzeg i Kamień Pomorski (wszystkie z pomorza zachodniego). Jako jedyne w kraju wykorzystywały naturalne surowce lecznicze pochodzące wyłącznie z obszaru własnych uzdrowisk. Dobrą ocenę potwierdzają też kuracjusze wypoczywający w Połczynie-Zdroju.

W Gminie Połczyn-Zdrój jest także kilka osób, które przekroczyły 100 lat. Na świecie, najwięcej długowiecznych osób żyje w Japonii. Szczególne ich zagęszczenie znajduje się na wyspie Okinawa.

 


Adres źródłowy: https://www.polczyn-zdroj.pl/node/297

Załączniki
  • [0] https://www.polczyn-zdroj.pl/sites/default/files/styles/large/public/obrazek/2020-11/Dugowieczni%20z%20Po%C5%82czyna%20-%20wykres%20do%20artyku%C5%82u.jpg?itok=RCVAP1R3