W trosce o braci mniejszych

Szkoła Podstawowa w Redle obchodziła Dzień Zwierząt. W programie obchodów znalazły się m. in. pokazy prezentacji na temat zwierząt hodowanych dla przyjemności oraz gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem. 

Impreza odbyła się w klubie szkolnym. Organizatorzy przygotowali również multimedialny dekalog właściwego postępowania ze zwierzętami. Pomiędzy pokazami odbywały się konkursy dla uczniów (tzw. konkursy dla „uważnych” widzów). Pierwszy z nich dotyczył znajomości gatunków zagrożonych, o których opowiadały przygotowane prezentacje, a drugi polegał na rozpoznawaniu głosów zwierząt. Nie zabrakło także akcentów humorystycznych, jak zabawne filmy na temat naszych pupili i ich zachowań.

Całość obchodów została podzielona na trzy części dostosowane do wieku odbiorców. Na zakończenie organizatorzy wręczali w każdej kategorii wiekowej nagrody dla zwycięzców i uczestników konkursów. Rozstrzygnęli  też  konkurs fotograficzny „Mój przyjaciel Zwierzak”, na który napłynęło całkiem sporo prac. Można je było na bieżąco podziwiać w czasie pokazów.

Program zaprezentowany uczniom zainspirował ich, pobudził do myślenia i uwrażliwił dzieci i młodzież na los naszych „braci mniejszych”. Zwrócił uwagę na warunki, w jakich one żyją i na to, że powinniśmy zrobić wszystko, aby i przyszłym pokoleniom dane było z nimi obcować nie tylko na kartach książek i w filmach.

W sposób pouczający spędziliśmy czas dzięki organizatorom tego święta. Byli nimi Barbara Chaińska i Andrzej Wolański. W pracach jury pomagała im Agnieszka Kutyła-Pycka. W prowadzenie i przygotowanie uroczystości zaangażowani byli uczniowie klasy siódmej; Weronika Filipiak, Aleksandra Charchut, Nikola Kotkowska, Mariola Czarnota, Oleg Kafczyński, Kinga Dąbrowska i Natalia Goszczyńska.