Imprezy organizowane cyklicznie

Niezwykle istotny wpływ na kształtowanie wizerunku miasta i gminy oraz jego atmosferę ma kultura. Miasto i gmina Połczyn-Zdrój politykę kulturalną, turystyczną i uzdrowiskową wobec mieszkańców, turystów i kuracjuszy realizuje poprzez markę „Kurort z Duszą”, którego jednym z elementów jest organizacja imprez kulturalnych i rekreacyjnych. Nasze działania skutkują tym, iż w Połczynie-Zdroju spotykają się artyści profesjonalni i amatorzy różnych dziedzin sztuki. W Połczynie-Zdroju realizowane są imprezy o zasięgu od lokalnego do ogólnopolskiego. Większość wydarzeń na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych miasta m.in.

1.Lokalny Finał WOŚP – organizowany od pierwszej edycji WOŚP, w programie imprezy nie brakuje licytacji, występów artystycznych oraz światełka do nieba.

WOŚP

2.Koncert Noworoczny wyrażający podziękowanie instytucjom i osobom zaangażowanym w promocję i rozwój miasta i gminy Połczyna-Zdroju.

Hanna Banaszak

3.Połczyńska Majówka – imprezę tą zapoczątkowało wejście Polski do Unii Europejskiej od tamtej pory w weekend majowy zapraszamy całe rodzinny na spędzenie tego czasu w sposób artystyczny i ciekawy.

Majówka

4.Radość bez Granic – impreza realizowana przy współpracy z instytucjami oświatowymi i opiekuńczo-wychowawczymi z terenu miasta i gminy Połczyn-Zdrój o charakterze integracyjno-rekreacyjnym, w spotkaniu co roku bierze udział około 2000 dzieci i młodzieży.

   Radość bez granic

5.Konfrontacje Kulturalne Młodzieży Szkolnej – kilkudniowe spotkanie dzieci i młodzieży Amatorskiego Ruchu Artystycznego- laureatów Wojewódzkich Przeglądów ARA, którzy w Połczynie-Zdroju wspólnie biorą udział w warsztatach tanecznych, teatralnych, muzycznych oraz Koncercie Galowym w wykonaniu uczestników Konfrontacji i zespołów ARA z Centrum Kultury.

Konfrontacja Kulturalne Młodzieży Szkolnej

6.Regionalny Przegląd Orkiestr Dętych OSP – przegląd ma formułę konkursową, Orkiestry rywalizują w dwóch kategoriach: parady marszowej i koncertowej. Wydarzenie to rozpoczyna się na Placu Wolności, gdzie po krótkich występach orkiestry krokiem paradnym udają się do Amfiteatru, gdzie odbywa się koncertowa część Przeglądu.

OSP

7.Dni Miasta – Połczyn-Zdrój- ideom tej imprezy jest organizacja takich wydarzeń, które odpowiadają na potrzeby wszystkich mieszkańców i turystów nie zależnie od wieku. W programie Dni Miasta znajdują się m.in. koncerty młodzieżowe, koncerty artystyczno-rozrywkowe, wydarzenia rekreacyjno-artystyczne dla dzieci, od kilku lat stałym elementem Dni Miasta jest Kabareton, również od kilku lat lokalni artyści i osoby wytwarzające produkty naturalne spotykają się i promują swój dorobek artystyczny i swoje produkty na jarmarku staromiejskim.

Dni miasta

8.Miejskie Święto Ogrodów – w czasie tego spotkania „nasze” Rodzinne Ogrody Działkowe, prezentują swoje zbiory oraz przetwory w formie wystaw, każdy z 5 ogrodów bierze udział w konkursie na ‘kosz obfitości”. Imprezie towarzysza występy artystyczne.

Święto ogrodów

9.Ogólnopolskie Spotkania Łowieckie „Darz Bór” – ideą tych spotkań jest krzewienie kultury i etyki łowieckiej oraz integracji środowiska łowieckiego. Od kilkunastu lat do Połczyna zjeżdża wielu entuzjastów łowiectwa i miłośników dzikiej przyrody. Impreza rozpoczyna się od otwarcia „jarmarku myśliwskiego”, w czasie którego kilkudziesięciu wystawców prezentuje wszystko co wiąże się z łowiectwem w formie stoisk, wystaw itd., na jarmarku spróbować również można wyrobów z dziczyzny. Nie brak jest również urozmaiconego, pełnego myśliwskich dźwięków programu artystycznego.

Darz Bór

10.Gminne Święto Plonów – dla rolników dożynki to jeden z najwspanialszych dni w całym roku, który podsumowuje ich całoroczne wysiłki. Dożynki to czas podsumowań, zabawy, a przede wszystkim dziękczynienie Stwórcy za plony, za dar chleba. W czasie dożynek po obrzędach dożynkowych, na scenie prezentują się zespoły artystyczne, ciekawym elementem tej imprezy jest „pięciobój sołtysów”. Imprezie towarzyszą stoiska promujące gminę.

Dożynki w Kołaczu

11.Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytacji i Poezji Śpiewanej im. Skamandrytów – co roku w listopadowy weekend Połczyn, gości miłośników sztuki żywego słowa i łagodnych dźwięków muzyki. Turniej ten to artystyczne „ zmagania „ scenicznych młodych talentów i ambicji, to walka z tremą i emocjami oraz przekazywanie myśli, marzeń i wrażliwości i sposobu patrzenia na świat twórców poezji. Jest to impreza kulturalna z wieloletnią tradycją, Turniej kończy się Koncertem Laureatów Turnieju i recitalem zaproszonej gwiazdy.

Skamandryci

Organizowane są również spotkania i imprezy o charakterze narodowym:

– obchody z okazji Święta Niepodległości
– obchody wyzwolenia Połczyna-Zdroju
– obchody Zbrodni Katyńskiej

Jednym z elementów naszych imprez jest edukacja kulturalna, dlatego też realizujemy takie wydarzenia jak:

– Przeglądy Wojewódzkie Amatorskiego Ruchu Artystycznego na etapie gminnym i powiatowym
– Lekcje biblioteczne
– Spotkania autorskie

Staramy się, również zaspokoić potrzeby kulturalno-rozrywkowe dzieci i młodzieży w ciągu roku realizujemy kilkadziesiąt imprez rekreacyjno-rozrywkowych na terenie miasta i gminy Połczyn-Zdrój m.in.

– zajęcia w czasie ferii zimowych i wakacji – w ośrodku kultury, Zamku, placówkach wiejskich.
– zabawy karnawałowe i choinkowe – w ośrodku kultury i placówkach wiejskich
– dyskoteki – w ośrodku kultury
– sielskie lato- impreza rekreacyjna prowadzona w czasie wakacji w miejscowościach wiejskich

W ciągu roku kilkanaście razy zapraszamy do Zamku mieszkańców na zwiedzanie wystaw, staramy się organizować różne rodzaje wystaw, dlatego też zobaczyć u nas można malarstwo, fotografię, rzeźby, hafty oraz wystawy lalek, wikliny itd.

Dodaj komentarz