Amatorski Ruch Artystyczny

Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju prowadzi zajęcia Amatorskiego Ruchu Artystycznego i koła zainteresowań. Zajęcia prowadzone są dla różnych grup wiekowych i z różnych dziedzin sztuki. Dzieci, młodzież i dorośli mogą korzystać z zajęć tanecznych, plastycznych, muzycznych, instrumentalnych i wokalnych. Poniżej przedstawiamy, charakterystykę „naszych” zespołów i formacji:

Teatr Tańca „FIGIEL”

Teatr Tańca „ Figiel” to łącznie około 70 młodych ludzi pasjonujących się tańcem, teatrem i ruchem, grupa ta rozwija swoje umiejętności pod okiem Pani Małgorzaty Lorenc – instruktor ds. tańca. Grupy wchodzące w skład Teatru Tańca „ Figiel” to: zespół taneczny „Figluś”, Teatr Tańca „Figielek”, Teatr Tańca „Figiel”. Niejednokrotnie grupy taneczne zwracały się też w kierunku teatralnym biorąc udział w przeglądach recytatorskich i teatralnych, dlatego też Instruktor Małgorzata Lorenc postanowiła od września 2013r. wprowadzić zajęcia teatralne i w ten sposób powstała grupa teatralna dla dzieci, ma również nadzieję, iż powstanie grupa pn. „Teatr rodzinny”, do którego zaprasza dzieci, młodzież oraz dorosłych.

Zespół taneczny Figluś, to grupa 20 najmłodszych pasjonatów tańca w wieku od 7 do 10 lat. Na zajęciach dzieci poznają różne techniki tańca współczesnego, nowoczesnego, klasycznego czy też hip-hopu. Dzięki tej pracy rozwijają sprawność fizyczną i koordynacje ruchową, kształtują poczucie rytmu, pogłębiają wyobraźnie na bazie ćwiczeń i zabawach przy muzyce. Ciężka praca od października 2012r. zaowocowała czterema etiudami tanecznymi, które można było zobaczyć na licznych występach w Połczynie – Zdroju.
Grupę starszą reprezentuje Teatr Tańca Figielek to 30 osób w wieku 10-13 lat. Dzieci i młodzież uczy się różnych technik tańca oraz improwizacji. Dzięki zajęciom rozwijają swoje twórcze umiejętności próbując swoich sił we własnych etiudach, a także poprawiają synchronizację oraz motorykę. Ich program to pięć nowych etiud tanecznych przygotowanych na występy i konkursy.
Teatr Tańca Figiel, to młodzież w wieku od 14 do 21 lat. Szlifują swój godzinny program pokazywany na licznych występach w regionie. Ponad to rozwijają umiejętności wyrażania emocji poprzez ruch, kształtują osobowość twórczą dzięki rozwijaniu umiejętności odtwórczych i twórczych na bazie improwizacji i dramy, co daje ciągłe doświadczanie satysfakcji z własnej twórczości.
Grupa teatralna, powstała we wrześniu 2013r. w zajęciach uczestniczą dzieci i młodzież w wieku od 9 do 13 lat. W chwili obecnej pracują nad pierwszym spektaklem, część zajęć to praca nad dykcją, ruchem ciała.
„Teatr rodzinny”, do tej grupy trwa nabór, zapraszamy wszystkich chętnych.
W 2013r. zespoły z Teatru Tańca „Figiel” brały udział w przeglądach i spotkaniach m.in. gościli na:
– Okręgowym Konkursie Recytatorskim w Świdwinie – Festiwalu Teatralnym Łaknienia w Goleniowie – Powiatowym Przeglądzie Zespołów Tanecznych, – Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Tanecznych w Stepnicy – XVII Triadzie Teatralnej w Dębnie. – Międzynarodowym Festiwalu Form Alternatywnych PRO CONTRA w Szczecinie – Drawskim Festiwalu Sztuk Alternatywnych SZTUKATERIE w Drawsku Pomorskim.

Figiel

Klub Tańca „OMEN”

Klub Tańca „OMEN” to grupa licząca łącznie około 50 dzieci i młodzieży, która pasjonuje się tańcem hip-hop oraz tańcem towarzyskim o ich edukację taneczną i dalszy rozwój dba Pani Iwona Kruk – instruktor ds. tańca. Zajęcia Klubu Tańca Omen, odbywają się w podziale na rodzaj tańca i wiek uczestników. Grupy wchodzące w skład Klubu: Klub Tańca „OMEN” – taniec towarzyski I i II grupa / I -dzieci w wieku przedszkolnym i II -dzieci od 7-12 lat/ oraz Klub Tańca „OMEN” – taniec disco-dance grupa dzieci w wieku od 11-13 lat.
Klub Tańca „OMEN” – taniec towarzyski I i II grupa, uczestnicy na zajęciach poznają podstawy tańca klasycznego, pracują nad sylwetką, dzieci uczą się technik tańca latynoamerykańskiego i standardowego. Dzięki długiej i systematycznej pracy uczestnicy zajęć opanują m.in. takie tańce jak: samba, cha-cha, jaif , walc angielski, walc wiedeński, quickstep, rock and roll.
Klub Tańca „OMEN” – disco-dance, dzieci poznają na tych zajęciach podstawy tańca disco-dance oraz choreografii, nie brakuje również tu klasycznych elementów tanecznych. Dzieci rozwijają na zajęciach koordynację ruchową, poczucie rytmu i sprawność fizyczną .
Zespoły te mogliśmy podziwiać na spotkaniach i imprezach organizowanych w mieście i gminie Połczyn-Zdrój.

Zajęcia taneczne, ruchowe dla dorosłych 

Zajęcia taneczne, ruchowe dla dorosłych – aerobic, joga  i taniec towarzyski dla dorosłych, zajęcia te prowadzą instruktorzy ds. tańca Pani Iwona Kruk – taniec towarzyski i Pani Małgorzata Lorenc- aerobic, joga. Dzięki tym spotkaniom Panią łatwiej jest utrzymać kondycję ruchową i przy okazji nauczyć się podstaw tańca klasycznego oraz tańców towarzyskich. Dzięki różnorodnym ćwiczeniom rozciągającym, relaksującym również zajęcia pozwalają odreagować i odstresować się.

Klub plastyczny „PLASTUSIE”

Klub Plastyczny „PLASTUSIE” , na zajęcia plastyczne uczęszcza łącznie 38 dzieci w wieku od 4,5 do 12 lat , zajęcia odbywają się w podziale na grupy ze względu na wiek. Dzieci na zajęciach uczą się szczególnie pracy z gliną, wykonują formy przestrzenne, płaskorzeźby, różnego rodzaju proste naczynia gliniane, figurki oraz pracy z gipsem, szybkoschnącą opaską gipsową, wykonują proste odlewy gipsowe, małe, proste formy do odlewów, płaskorzeźby. Dodatkową formą jest praca techniką papter mache, decoupage. Dzieci należące do klubu „Plastusie”, niejednokrotnie brały udział w konkursach plastycznych lokalnych, wojewódzkich i ogólnopolskich, zdobywając tytuły Laureatów i wyróżnienia.

Klub Plastyka Amatora

Klub Plastyka Amatora, w klubie tym prowadzone są zajęcia z dwóch dziedzin sztuki plastycznej – wytwarzania witrażu oraz z rysunki i malarstwa. W zajęciach uczestniczą osoby dorosłe i młodzież.
Na zajęciach witrażu uczestnicy poznają technologie wytwarzania witrażu techniką Tiffany. W ramach zajęć odbywają się zajęcia teoretyczne – historia witrażu, metody wykonywania witrażu, rodzaje szkła witrażowego. Zajęcia praktyczne polegają na: cięciu i łamaniu szkła, szlifowaniu, foliowaniu, lutowaniu, projektowaniu witrażu. W czasie zajęć powstaną; formy płaska: zawieszki, witraż w drzwiach, witraż w oknie, lustro w ramach, formy przestrzenne: pudełeczka, świeczniki, serwetniki oraz biżuteria.
Na zajęciach z rysunku i malarstwa, uczestnicy poznają podstawy tych technik dzięki czemu w późniejszym okresie samodzielnie mogą tworzyć własne malarskie wypowiedzi.

Kameralny Chór Mieszany „CANTUS”

Kameralny Chór Mieszany „Cantus”, powstał 18 kwietnia 1998 roku pod kierownictwem Bolesława Kurka, chór tworzony jest przez ludzi różnych pokoleń. Kameralny Chór Mieszany CANTUS z Połczyna – Zdroju został objęty patronatem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej i reprezentuje OSP w Połczynie Zdroju na uroczystościach państwowych odbywających się z inicjatywy  ZOSP RP w całej Polsce. Chór „CANTUS” należy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Oddział w Szczecinie. Spełnia misję rozsławiania swojego ukochanego miasta, ale przede wszystkim stworzenia rodzinnej atmosfery ludzi z muzyczną pasją, którzy kochają pieśni, ludzi i siebie. Śpiewając idą przez życie, niosą radość innym i przemierzają nasz świat nie tylko piosenką. Dotychczasowa  działalność od 1998 do dnia dzisiejszego zaowocowała około 450 występami artystycznymi w kraju i za granicą. Chór, może się pochwalić licznymi nagrodami i wyróżnieniami, nie sposób ich wszystkich wymienić w związku z powyższym przedstawimy kilka najważniejszych m.in. I miejsce w konkursie chóralnym– „Puchar Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP, I miejsce w „XIV Ogólnopolskie Spotkania  Zespołów Artystycznych Ochotniczych Straży Pożarnych” w Krynicy Zdroju, I miejsce podczas „XV Ogólnopolskich Spotkań Zespołów Artystycznych OSP” Polanica Zdrój, Brązowy Dyplom w „Konkursie Musica Sacra” oraz Brązowy Dyplom w kategorii „Muzyka Współczesna” na 44 Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej  w Międzyzdrojach, Dyplom za zajęcie I miejsca w klasyfikacji generalnej oraz pierwszy tytuł „Grand Prix” na „XVI Regionalnych Spotkaniach Zespołów Artystycznych OSP – Giżyc, Chór „CANTUS” otrzymał również tytułu „Działacz Społeczny roku 2011” z rąk Kapituły konkursu zorganizowanego przez Instytut Spraw Społeczno – Gospodarczych w Szczecinie.

1015490_585240981538455_2054414440_o (Small)

Zespół muzyczny „BUDGE”

BUDGE, zespół powstał 25 kwietnia 2010 roku. BUDGE to grupa czerpiąca z gatunków takich jak groove, thrash, sludge i tym podobnych. Zagrali liczne koncerty, w tym dwutygodniową trasę po Polsce z zespołem Materia ze Szczecinka. W 2012 roku powstało pierwsze demo zespołu, zatytułowane „Dark Ages”. Kochają wszystkie istoty żyjące na tym ponurym świecie. W szczególności te, które wierzą, że metal dalej żyje, będzie żył i rósł w siłę. Osiągnięcia zespołu: I miejsce na przeglądzie „Teraz My” w Świdwinie, I miejsce na przeglądzie „Młode Talenty” w Jastarni, I miejsce na „Polsko-Niemieckich Potyczkach Rockowych” w Bobolicach, II miejsce na ogólnopolskim przeglądzie „Muzyczna Młodzież” w Kępnie, III miejsce na ogólnopolskim przeglądzie kapel „Halloween Metal Fest” w Grudziądzu oraz Finaliści konkursu Empiku „Make More Music”.

ZESPÓŁ BUDGE

Zajęcia break-dance

Zajęcia break-dance, prowadzone są przez Piotra Tuziaka, który uczy swoich młodszych kolegów, zarażonych tym rodzajem tańca. Grupę tę niejednokrotnie możemy zobaczyć w czasie lokalnych imprez organizowanych w Połczynie-Zdroju.

W Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju swoje próby mają również zespoły wokalno- instrumentalne, które działają samodzielnie:

DOOBRAGRAMY

Formacja powstała w 2004 roku. Miał to być zespół jednego koncertu „Tribute to Breakout”. Kiedy okazało się, że jest to dobra zabawa – członkowie zespołu postanowili nadal się spotykać i odkurzać bluesowe, rock’n’rollowe i rockowe hity sprzed kilkudziesięciu lat. Dzięki nowym aranżacjom i mocniejszemu gitarowemu brzmieniu – utwory nabrały nowego charakteru i ciekawej formy. Przez te kilka lat kapela grała na różnych scenach, imprezach plenerowych, festynach, festiwalach, w pubach – w tym raz jako „rockowa orkiestra weselna” i support zespołu „Dżem”. Zespół znajduje odbiorców wśród młodzieży, jak również pośród pokolenia ich rodziców i dziadków. Program koncertu obejmuje największe szlagiery m.in. takich wykonawców jak: Breakout i Mira Kubasińska, Led Zeppelin, Deep Purple, The Rolling Stones, Blues Brothers, The Who, AC/DC, Ray Charles, LuLu, Budgie, Cream, Lynyrd Skynyrd, Nancy Sinatra, Dżem, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Elton John….
Skład zespołu:
Kamila Friszke – wokal
Hubert Markiewicz – wokal, gitara
Tomasz Friszke – gitara, wokal
Leszek Olszewski – bas
Wojciech Nowakowski – perkusja

DOOBRAGRAMY

DZIADY

Zespół powstał jesienią 2011r. w Połczynie Zdroju z inicjatywy członków coverowego zespołu Doobragramy, którzy postanowili zrobić coś swojego, do nich dołączyli członkowie zespołu Raymount X i tak powstał rock/metalowy zespół Dziady. Przez kilka miesięcy grupa krystalizowała kierunek w jakim chce podążać oraz pracowała nad autorskim materiałem. Członkowie grupy wcześniej grali się w różnych lokalnych składach, m.in. Virgin Mary, The Not, Faddy Daddy, Raymount X. Nazwa Dziady wzięła się od żartu określającego wiek i kondycję muzyków. Na przełomie 2012/2013 kapela rozpoczęła pracę nad rejestracją swojego materiału, w międzyczasie występując w koszalińskim Freak’u ( pod nazwą Bad Polzin ), gdzie zarejestrowany został materiał video.

Zespół bez nazwy – dawniej RAYMOUNT X

Zespół gra mieszankę ciężkiego rocka z metalem. Wyróżnia się selektywnym, ciężkim brzmieniem z własną, oryginalną kompozycją utworów. Muzyka zespołu gwarantuje mocne uderzenie.

 

Dodaj komentarz