Turniej im. Skamandrytów

Listopad w Połczynie-Zdroju od wielu lat stoi pod znakiem Ogólnopolskiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej im. Skamandrytów. Podczas tegorocznej XXIV edycji gwiazdą i przewodniczącą jury była aktorka i piosenkarka Ewa Błaszczyk.
W tym roku do Połczyna-Zdroju przyjechało 40 wykonawców. Uczestnikami „Skamandrytów” są na ogół bardzo młodzi ludzie o aspiracjach aktorskich i wokalnych a także tacy, którzy chcieli po prostu spróbować swoich sił przed prawdziwą widownią. Wielu z nich kilka lat z rzędu przyjeżdża na połczyński turniej i z roku na rok można obserwować ich postępy. Bywa, że recytatorzy i śpiewający poezję stawiający pierwsze kroki podczas „Skamandrytów” kontynuują swój rozwój artystyczny i zawodowo wiążą się ze sceną. Najlepszym przykładem może być Marcin Partyka, który jako nastolatek brał udział w połczyńskim konkursie a w tym roku przyjechał już jako zawodowy muzyk akompaniujący Ewie Błaszczyk.
W przyszłym roku połczyńscy „Skamandryci” będą mieli już ćwierć wieku, nic więc dziwnego, że z roku na rok do konkursu zgłasza się coraz więcej osób dorosłych, które próbowały swoich sił również we wcześniejszych edycjach, jak również zupełnie nowych uczestników (również dorosłych), które mają zawodowe bądź półprofesjonalnie związki z estradą. Z zasłyszanych relacji i kuluarowych rozmów można wnioskować, że dorośli uczestnicy Turnieju czują się nieco nieswojo rywalizując z 16-17 letnimi amatorami, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki. Może zatem warto przy okazji przyszłorocznego jubileuszu pomyśleć o zmianie regulaminu i stworzeniu oddzielnej kategorii?
Podczas tegorocznej edycji Jury Turnieju w składzie: Ewa Błaszczyk – przewodnicząca, Jacek Michalak, Krzysztof Rotnicki, Krzysztof Wilkowski wysłuchało 29 recytatorów i 11 wykonawców poezji śpiewanej i przyznało:
1. GRAND PRIX TURNIEJU – Łukasz Głuchowski ze Świdwina
2. Nagrodę Burmistrza Połczyna Zdroju za najciekawszą interpretację utworu poety z grupy “Skamander” Michał Żyliński z Trzcianki
3. Nagrodę Prezesa Zarządu Uzdrowiska „Połczyn” S.A. za nowatorskie poszukiwania i indywidualizm Dawid Kasprzyk z Koszalina.
4. Nagroda Dyrektora Centrum Kultury w Połczynie Zdroju za udany debiut Joanna Cieśluk ze Szczecina .
W KATEGORII RECYTACJI PRZYZNANO:
Nagrodę I stopnia Dawid Kasprzyk z Koszalina.
Nagrodę II stopnia – Nagroda Starostwa Powiatu Świdwińskiego – Dawid Dziarkowski ze Szczecina.
Nagrodę III stopnia – Nagroda Przewodniczącego Rady Miejskiej w Połczynie- Zdroju: Filipowi Jarek z Lipna.
Wyróżnienia I stopnia.:
– Olga Głuchowska ze Świdwina
– Katarzyna Kupiec ze Świdwina
– Julia Łukowiak z Rawicza
– Elżbieta Soszyńska z Warszawy
Wyróżnienia II stopnia (udział w koncercie laureatów)
– Małgorzata Mikołajczyk z Wałcza
– Klaudyna Lewandowska ze Świdwina
– Maria Trusiło z Koszalina
W KATEGORII POEZJI ŚPIEWANEJ PRZYZNANO:
Nagrodę I stopnia : Jakub Pawlak z Łodzi.
Nagrodę II stopnia Nagroda Starostwa Powiatu Świdwińskiego : Małgorzata Androwska z Grudziądza.
Nagrodę III stopnia – Nagroda Przewodniczącego Rady Miejskiej w Połczynie- Zdroju : Katarzyna Pęksa z Połczyna Zdroju.
Wyróżnienia I stopnia:
– Joanna Białas z Koszalina
– Katarzyna Jędrychowska z Koszalina