System pomoże ratować

W dniu 05.09.2019r. na terenie jednostki OSP w Połczynie-Zdroju dokonano uroczystego przekazania 3 tabletów Huawei MediaPad 13 oraz karty sieciowe dla OSP Połczyn-Zdrój i Zajączkówko.

Przekazania dokonali Nadleśniczy Nadleśnictwa Połczyn Michał Argasiński, Burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek oraz Komendant Powiatowy PSP Świdwin Dariusz Borek. Zakupione tablety zostaną zamontowane w pojazdach biorących udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Tablety zostaną zsynchronizowane z systemem (CZADZIK-SYSTEM) z aplikacją „OSMand”. CzaDzik to system stworzony od podstaw przez strażaków i leśników oraz wolontariuszy pod przewodnictwem Krystiana Czapigi. Nazwa projektu pochodzi od nazwisk jego głównych autorów. Program umożliwia wizualizację pozycji pojazdów straży pożarnej i samochodów patrolowo-gaśniczych Lasów Państwowych, komunikację stanowisk kierowania PSP i punktów alarmowo-dyspozycyjnych LP oraz wymianę informacji o zaistniałych zdarzeniach i zagrożeniach w czasie rzeczywistym.

Głównym celem zainstalowanego systemu jest skrócenie czas dojazdu  ratowników do miejsca zdarzenia, co jest niezwykle istotnym elementem każdej akcji ratowniczo-gaśniczej. Zbyt późne dotarcie do pożaru lub osób potrzebujących pomocy może przynieść tragiczne skutki. Dzięki takiemu wyposażeniu będzie można skuteczniej nieść pomoc, a przede wszystkim będzie to miało zasadniczy wpływ na wzrost poziomu bezpieczeństwa mieszkańców gminy Połczyn-Zdrój.