Święto z okazji integracji

W dniu 1 maja w Połczynie-Zdroju odbył się cykl imprez zorganizowanych z okazji 5 rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Pierwszym punktem programu był „Korowód europejskich postaci literackich”, w którym wzięły udział dzieci i młodzież ze szkół i przedszkoli oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych z terenu miasta i gminy Połczyn-Zdrój. Uczestnicy przebrani byli
za postacie z utworów pisarzy z krajów należących do Unii Europejskiej. Można było zobaczyć postacie z bajek i utworów czeskich „Krecik”, angielskich „Harry Potter”, „Piotruś Pan”, włoskich ”Pinokio” oraz niemieckich „Faust”.
Dzieci i młodzież przemaszerowały z Placu Wolności ulicami Połczyna-Zdroju (ul. Mariacką-ul. Grunwaldzką-ul. Kościuszki) do amfiteatru, gdzie każda z grup zaprezentowała widzom swoje przebranie oraz krótką prezentację na temat jednego z krajów Unii Europejskiej. Na zakończenie wręczone zostały nagrody za najlepsze przebranie i najlepiej przygotowaną prezentację. „Korowód europejskich postaci literackich” został realizowany jest w ramach projektu „Literacki powiew wiosny” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kolejnym punktem programu był koncert muzyki z różnych stron Europy w wykonaniu zespołu kameralnego Filharmonii Koszalińskiej „Camerata Pomerania” . Następnie przedstawiony został program estradowy w wykonaniu zespołów artystycznych z Centrum Kultury w Połczynie – Zdroju, oraz koncert piosenek europejskich duetu „Barbapapa” z Wałcza. Pierwszomajowe święto zakończył koncert zespołu „Dobragramy” z Połczyna-Zdroju.