święto plonów pod hasłem „Dziwogóra-wieś z duszą”

Jak co roku, tym razem 25.08.2018r. o godz.16.00 w miejscowości Dziwogóra  z inicjatywy Rady Sołeckiej i sołtysa Romana Kołączyńskiego mieszkańcy sołectwa uczestniczyli w wielopokoleniowym  Święcie Plonów  pod hasłem ,,Dziwogóra-wieś z duszą”. Uroczysty przejazd  traktorem ,,Ciapkiem”  Maryny, Zenka  i mieszkańców  zainicjował otwarcie imprezy. Ponad  sto osób uczestniczyło w festynie. Zaproszonymi  gośćmi  byli zaangażowani w lokalne sprawy – wiceburmistrz pan Mirosław Pierz i radny Zbigniew Nowakowski.

Tradycyjnie rodziny walczyły o tytuł: ,,GOSPODARZA ROKU”. Bohaterem lokalnych dożynek był bochen chleba przygotowany i udekorowany przez p. Ewę i Grzegorza Majewskich. Kategorie konkursowe to: prezentacja  wieńców dożynkowych z plonami sadów i ogrodów, przetwory z warzyw i owoców, nalewki,ciasta,sałatki, konkurs na piosenkę biesiadną, karaoke, gry i konkursy. W nawiązaniu do hasła ,,Dziwogóra-wieś z duszą” pani Iwona Ryczko dzięki dobrej woli mieszkańców przygotowała wystawę starych fotografii dokumentujących historię miejscowości. Przygotowana była również ekspozycja starych sprzętów i urządzeń gospodarskich. Spośród wielu atrakcji na uwagę zasługują: fotobudka, gdzie można było zrobić sobie pamiątkową fotografię, loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami i główną wygraną (wielofunkcyjny robot kuchenny), gry i zabawy dla dzieci prowadzone przez panie z Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju. Stół biesiadny dla uczestników obfitował w smakołyki przygotowane przez lokalne gospodynie, serwowano kiełbaski z grilla ,,PSS Społem”, a z inicjatywy p.Ewy Majewskiej udostępniono punkt handlowo- spożywczy. Ciekawostką nieznaną szerszej publiczności okazała się piosenka ,,Dziwogóra” w wykonaniu  H.Młynkowej znajdująca się w jej repertuarze dzięki jednemu z mieszkańców tej miejscowości.

Punktem kulminacyjnym było kino plenerowe i film przygotowany przez pania Iwonę Ryczko przy współudziale pana Fabiana Drewny – jako aktora. Film jest dokumentem fabularyzowanym opowiadającym o historii Dziwogóry i jej mieszkańców. Pokazuje dawnych i współczesnych mieszkańców, zmieniające się ich warunki życia i miejsca, które były ważne dawniej i dzisiaj dla żyjącej tutaj społeczności. Wzruszeń było co niemiara. Gospodynie i uczestnicy wszystkich kategorii konkursowych zostali  nagrodzeni przydatnymi w gospodarstwie akcesoriami.

Pani Iwona Ryczko za produkcję i reżyserię przepięknego filmu otrzymała OSKARA.

Gospodarzami Roku 2018 została rodzina – Kamila i Fabian Drewny z synami. Gratulujemy!

Spotkanie zwieńczyła zabawa taneczna przy muzyce. Do następnego spotkania w przyszłym roku!

 

Sołtys Roman Kołączyński