Rozruszać budownictwo

W Połczynie-Zdroju zwiększa się dostępność działek budowlanych. Ten trend stymulują działania Ratusza. Na przetarg idzie kilka działek w pobliżu Parku Zdrojowego. Kolejnych kilkanaście jest przygotowywanych na sprzedaż. W „Mieście Długowiecznych”, jak czasem nazywany jest Połczyn-Zdrój, rozwija się superatrakcyjne osiedle w strefie ochrony uzdrowiskowej.

– Mowa o ulicy Powstańców Warszawskich – precyzuje Burmistrz Sebastian Witek. – Podstawową potrzebą człowieka jest posiadanie schronienia, swojego dachu nad głową. Trwa Akcja Mieszkanie „za grosze”, skierowana do dotychczasowym najemców. Wielu z nich ma już swoje lata. Myślimy także o przyszłości gminy, młodych rodzinach, które potrzebują wybudować dom. Z myślą o nich przygotowujemy tereny, których pozazdrościć im będą mogli mieszkańcy wielu regionów Polski. Zarówno pod względem widokowym, jak i ogólnego położenia w okolicach zdrojowych. Zapewniam, że mieszkać w Połczynie-Zdroju to przywilej!

Ceny wywoławcze pierwszych działek, które zostały już wystawione na przetarg, to 74 tysiące złotych brutto. Ogłoszenie znajduje się m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej połczyńskiego Ratusza zakładce Przetargi na nieruchomości / przetargi na sprzedaż (link:  http://umig.polczynzdroj.ibip.pl/public/get_file_contents.php?id=350500  .

Na tym nie koniec. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zbycie kolejnych dwunastu działek w tej samej okolicy. W najbliższym czasie nastąpi zlecenie wyceny działek. Później sporządzony będzie wykaz działek do sprzedaży, który musi być podany do publicznej wiadomości na okres 3 tygodni. Kolejno po trzech tygodniach od daty zakończenia publikacji ogłoszony zostanie przetarg.

Propozycje rozwoju budownictwa na terenie Gminy Połczyn-Zdrój wypracowuje Zespół do spraw oceny zasobów, pozyskiwania inwestorów oraz przygotowania Połczyńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, kierowany przez Zastępcę Burmistrza Emilię Mazur.

Przypomnijmy, że w tym roku odkryto w Gminie Połczyn-Zdrój „Pierwiastek długowieczności”. Tajemniczy czynnik środowiskowy powoduje, że w Połczynie-Zdroju dożycie stu lat jest kilkaset procent bardziej prawdopodobne, niż gdzie indziej. W marcu 2019 roku w gminie naliczono aż 113 osób w wieku 91-100 lat. Jeśli dodać do tego 90-latków, będą to aż 143 osoby! W większości pozostałych gmin województwa w tej grupie wiekowej żyje z reguły 20- 30-kilka osób.

Połczyn-Zdrój to także gmina uzdrowiskowa z kilkusetletnią tradycją. Ostatnia kontrola polskich uzdrowisk dokonana przez NIK wyróżniła uzdrowiska Połczyn, Kołobrzeg i Kamień Pomorski (wszystkie z pomorza zachodniego). Jako jedyne w kraju wykorzystywały naturalne surowce lecznicze pochodzące wyłącznie z obszaru własnych uzdrowisk. Dobrą ocenę potwierdzają też kuracjusze wypoczywający w Połczynie-Zdroju.

Fot.: Marcin Catewicz.