Przyjaciele z Włoch w Połczynie-Zdroju

W drugiej połowie sierpnia w Połczynie-Zdroju gościła delegacja mieszkańców naszego partnerskiego miasta. Włosi z Controguerry głównie zwiedzali i wypoczywali, ale również wnieśli swój wkład w połczyńskie wydarzenia kulturalne.

Połczyn-Zdrój i Controguerra przyjaźnią się od 2003 roku, kiedy to została podpisana umowa o partnerskiej współpracy. Przez ten czas kilkakrotnie grupy mieszkańców Połczyna odwiedzali Italię a Włosi gościli u nas. W połczyńskie delegacji zazwyczaj przeważała młodzież, która w Controguerze bierze udział w rozgrywkach sportowych, zaś wśród Włochów jest sporo myśliwych przyjeżdżających ze względu na Euroregionalne Spotkania Łowieckie „Darz Bór”.
Jednak jeszcze przed „Darz Borem” pięćdziesięcioosobowa grupa z partnerskiego miasta miło spędzała czas w naszym kraju. Goście odwiedzili Gdańsk, Kołobrzeg, oraz zostali przyjęci przez jedno z gospodarstw agroturystycznych na Pojezierzu Drawskim. Ponadto rozegrany został międzypaństwowy mecz piłki nożnej z reprezentacją Połczyna, który po zaciekłej walce zakończył się remisem 3:3.
Swoją obecność Włosi najmocniej zaznaczyli podczas Spotkań Łowieckich „Darz Bór”. Myśliwi z Controguerry wzięli udział, niestety bez sukcesów, w Turnieju Strzeleckim Dubletów o Połczyńską Flintę. O pełnym sukcesie można natomiast powiedzieć w przypadku kulinarnej strony udziału Włochów w „Darz Borze”. Jeden z przyjezdnych – zawodowy kucharz – przygotował według tradycyjnej włoskiej receptury, pieczonego 80-cio kilowego prosiaka, którym delektowało się wielu uczestników imprezy. Oprócz mięsa włoskie stoisko oferowało cały szereg tamtejszych regionalnych specjałów. Znaczący wkład mieli mieszkańcy Controguerry również w „Konkurs na najlepszą nalewkę myśliwską”, bowiem przywieźli ze sobą Tatianę Spinelli, znawczynię win, która zasiadła w Jury konkursu. (tao)