Powiatowe Święto Plonów – Jarmark Tradycyjnie Zdrowej Żywności i Rękodzieła Ludowego

W tym roku Powiatowe Święto Plonów – Jarmark Tradycyjnie Zdrowej Żywności i Rękodzieła Ludowego obchodziliśmy 10 września, uroczystość odbyła się w Toporzyku w Gminie Połczyn – Zdrój. Pogoda dopisała znakomicie, więc frekwencja uczestników imprezy była wysoka. Tradycyjne rolnicze święto rozpoczęto od Mszy Świętej Dziękczynnej w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toporzyku przy oprawie muzycznej chóru „Cantus” z Połczyna – Zdroju, po której korowód z przepięknymi wieńcami na czele powędrował w stronę boiska sportowego w Toporzyku, gdzie odbywały dalsze uroczystości. Gospodarze Dożynek Starosta Świdwiński Mirosław Majka i Burmistrz Połczyna-Zdroju Barbara Nowak powitali przybyłych gości, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władzsamorządowych, Wójtów jednostek samorządowych z terenu Powiatu Świdwińskiego, przedstawicieli instytucji wojewódzkich i powiatowych, szefów inspekcji, straży, policji, wojska, szkół, instytucji i firm rolniczych i najważniejszych bohaterów święta – rolników.
Zaszczytną rolę Starostów Dożynek godnie pełnili: Pani Paulina Antolak – właścicielka gospodarstwa rolnego w Ogrodnie i Pan Andrzej Znaczko – rolnik z Rokosowa, którzy przekazali Staroście Świdwińskiemu bochen chleba dożynkowego z tegorocznej mąki, po czym nastąpiło tradycyjne dzielenie się chlebem z uczestnikami imprezy. W bogatym programie dożynkowych atrakcji znalazły się m.in. występy artystyczne zespołów ludowych – Dąbrowiacy – Barwinok z Rusinowa i Leszczyna z Pęczerzyna, występy artystyczne przedstawicieli Gmin, pokazy młodzieżowych zespołów tanecznych. Ponadto pokazy sprzętu rolniczego, strażackiego, pokazy tresury psa policyjnego, liczne konkursy i atrakcje dla najmłodszych. Do jednych z najlepszych atrakcji należały wspaniale udekorowane i przygotowane z wielką pieczołowitością stoiska dożynkowe poszczególnych Gmin z Powiatu Świdwińskiego jak też instytucji, szkół i ośrodków.
Nie mogło zabraknąć tradycyjnych konkursów. Komisje konkursowe pracowały z wielkim zaangażowaniem i wyłoniły zwycięzców.

KONKURS – KUCHNIA TRADYCYJNA LOKALNEJ GRUPY DZIAŁANIA – „POWIATU ŚWIDWIŃSKIEGO”
1 MIEJSCE: pani BRONISŁAWA CWOJDZIŃSKA zam. BIAŁA GÓRA gm. Rąbino
Nazwa potrawy: „POLĘDWICZKI W SOSIE GRZYBOWYM”
2 MIEJSCE: pani ZOFIA KOZIEŁ zam. BIAŁA GÓRA gm. RĄBINO
Nazwa potrawy: „PIEROGI Z KURKAMI”
3 MIEJSCE: pani PAULINA SIUBDZIA zam. TRZCIANA gm. SŁAWOBORZE
Nazwa potrawy: „GRYCZUCHY”

KONKURS NA NAJCIEKAWSZE/NAJŁADNIEJSZE STOISKO PODCZAS „JARMARKU TRADYCYJNIE ZDROWEJ ŻYWNOŚCI I RĘKODZIEŁA LUDOWEGO”
1 MIEJSCE: GMINA RĄBINO
2 MIEJSCE: GMINA POŁCZYN-ZDRÓJ
3 MIEJSCE: ZESPÓŁ PLACÓWEK SPECJALNYCH W SŁAWOBORZU
WYRÓŻNIENIE: GMINA BRZEŻNO
WYRÓŻNIENIE: GMINA SŁAWOBORZE

KONKURS NA RĘKODZIEŁO WYSTAWIENNICZE WYKONANE Z NATURALNYCH MATERIAŁÓW PODCZAS „JARMARKU TRADYCYJNIE ZDROWEJ ŻYWNOŚCI I RĘKODZIEŁA LUDOWEGO”
1 MIEJSCE: SOŁECTWO BIERNÓW
2 MIEJSCE: SOŁECTWO TOPORZYK
3 MIEJSCE: SOŁECTWO SŁOWENKOWO
WYRÓŻNIENIE: SOŁECTWO ŁĄKOWO
WYRÓŻNIENIE: SOŁECTWO KARSIBÓR

Do zabawy porwał tłumy Kris Talisman – gwiazda wieczoru, najwytrwalsi bawili się do późnych godzin nocnych przy muzyce rozrywkowej.

Dziękujemy sponsorom, a także przedstawicielom firm i instytucji, które przyczyniły się do powstania imprezy: 

1. Pomorski Bank Spółdzielczy w Świdwinie,
2. Nadleśnictwo Połczyn ,
3. Wędzarnia „Kadamir” w Świdwinie,
4. Piekarnia Redło ,
5. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Wardyniu Górnym,
6. Gm. Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Połczynie-Zdrój,
7. PSS „Społem” w Połczynie-Zdroju,
8. OSP Połczyn-Zdrój,
9. Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju.

źródło tekstu: Powiat Świdwiński

zdjęcia: Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju