Portrety ze świata

W dniu 24 marca w sali kominkowej połczyńskiego zamku miało miejsce otwarcie wystawy fotografii Edwarda Grzegorza Funke pod tytułem „Portret ze świata”.

Prezentowana w zamku wystawa jest pokłosiem wielu podróży po wszystkich – oprócz Antarktydy – kontynentach świata prowadzonych w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Na ekspozycję składa się 60 dużych fotografii wybranych z kilku tysięcy zdjęć. Fotografie zostały dobrane w taki sposób aby jak najlepiej – choć skrótowo – ukazać różnorodność etniczną i kulturową mieszkańców naszej planety, poprzez ukazanie ich indywidualnych i zbiorowych wizerunków-portretów. Są to reporterskie zdjęcia ludzi nie zawsze pięknych, ale zawsze prawdziwych, sfotografowanych w 17 krajach na 6 kontynentach. Połczyn-Zdrój jest trzecim miastem prezentacji tej wystawy po Warszawie i Gliwicach. Prace Edwarda Grzegorza Funke po raz drugi goszczą w Połczynie-Zdroju. Pierwsza wystawa artysty z Koszalina miał miejsce w 2008 roku i nosiła tytuł „Chiny. Tradycja i kultura”. Organizatorem obecnej ekspozycji jest Agencja „Zegart” – Jerzy Zegarliński. Wystawa jest czynna od poniedziałku do piątku od godz. 10 do 17. Wstęp wolny.
Edward Grzegorz Funke jest doktorem nauk technicznych, absolwentem Politechniki Gdańskiej, mieszkańcem Koszalina. Fotografią zajmuje się od ponad 40 lat. Członek rzeczywisty Fotoklubu RP, wiceprezes Bałtyckiego Towarzystwa Fotograficznego, uczestnik kilkudziesięciu wystaw i konkursów fotograficznych, krajowych i zagranicznych. Od kilku lat wraz z małżonką Krystyną realizuje własny projekt fotograficzny „Portret Świata” i pod tą nazwą prowadzi Autorską Galerię Fotografii.