Pomnik honorowego obywatela miasta

Na skwerze obok kościoła NMP w Połczynie-Zdroju stanął nowy pomnik. Jego odsłonięcie zbiegło się w czasie z uroczystościami z okazji jubileuszu księdza dziekana Stefana Leszczyńskiego.

Pomnik przedstawia zmarłego w 2007 roku kardynała Ignacego Jeża, honorowego obywatela Połczyna-Zdroju. Jest to drugi w tym samym miejscu pomnik duchownego – kilka metrów dalej stoi monument przedstawiający Erazma von Manteuffla – XVI wiecznego ostatniego przed nastaniem reformacji katolickiego biskupa pomorskiego. Obie figury są do siebie podobne.
Ceremonię odsłonięcia nowego pomnika poprzedziła uroczysta msza święta odprawiona z okazji 50 rocznicy święceń kapłańskich księdza dziekana Stefana Leszczyńskiego, na którą przybyło kilkudziesięciu kapłanów i sporo osób świeckich z całego kraju. Życzenia i podziękowania za zaangażowanie w rozwój miasta złożyły również władze samorządowe Połczyna-Zdroju oraz poseł Stanisław Wziątek.

Biskup Ignacy Ludwik Jeż (pośmiertnie kardynał) – urodzony 31 lipca 1914 w Radomyślu Wielkim, dawne województwo tarnowskie, zm. 16 października 2007 w Rzymie, polski duchowny katolicki, biskup pomocniczy gorzowski, biskup senior koszalińsko-kołobrzeski. W sierpniu 1942 został aresztowany przez Niemców, był więziony w obozie koncentracyjnym Dachau (nr obozowy 37196), 20 kwietnia 1960 został mianowany biskupem pomocniczym gorzowskim, ze stolicą tytularną Alabe Martine; odebrał sakrę biskupią 5 czerwca 1960 z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. Brał udział w obradach Soboru Watykańskiego II. W czerwcu 1972 został pierwszym biskupem nowej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Kawaler Orderu Uśmiechu. Został odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w niesieniu pomocy ludziom potrzebującym, za działalność na rzecz współpracy polsko-niemieckiej. 20 czerwca 2007 obchodził 70-lecie święceń kapłańskich.