Policja ścigała się na rowerach

W tym roku po raz piąty do Połczyna Zdroju przyjechali policjanci–rowerzyści z całej Polski aby rywalizować w Ogólnopolskim Turnieju Policyjnych Patroli Rowerowych.
W tym roku w zawodach wzięło udział 27 dwuosobowych drużyn z całego kraju. Policjanci tradycyjnie rywalizowali w trzech konkurencjach. Pierwszą jest teoretyczny test z wiedzy policyjnej. Druga konkurencja to najtrudniejsza a zarazem najciekawsza część połczyńskiego turnieju. Jest to wyścig na odcinku około 30 km, podczas którego zawodnicy napotykają zainscenizowane sytuacje z jakimi mogą się spotkać w pracy policjanta i muszą zareagować na nie zgodnie z procedurą. Co roku na trasie krosu znajduje się 5 scenek, ale przygotowane zdarzenia są za każdym razem trochę inne. W tym roku oprócz strzelania, które zazwyczaj przebiega podobnie, policjanci musieli odpowiednio zareagować na kradzież drewna z lasu, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, przechodzenie jezdni na czerwonym świetle, oraz udzielić pierwszej pomocy ciężarnej kobiecie – ofierze wypadku drogowego.
Postępowanie zawodników w wszystkich sytuacjach jest skrupulatnie oceniane przez sędziów i to właśnie punktacja obok czasu ma decydujący wpływ na zajęte miejsce. Ostatnią konkurencją jest jazda indywidualna na czas po specjalnie przygotowanym torze przeszkód usytuowanym w parku zdrojowym. Ta część imprezy ma charakter festynu, w ramach którego odbywają się pokazy tresury psów policyjnych, pokaz pracy robota do unieszkodliwiania ładunków wybuchowych i wiele innych atrakcji.
Największą frajdą dla najmłodszych jest wyścig uczniów z klas 1-3 po torze podobnym to tego na jakim ścigają się policjanci. Ponadto maluchy z czterech szkół na terenie gminy przygotowały prace plastyczne pod nazwą „Policjant przyjacielem dziecka”, które można było oglądać na wystawie w amfiteatrze. Oprócz nagród w wyścigu rowerowym, dzieci z klas 1-3 ze wszystkich szkół na Tereni gminy otrzymały ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy odblaskowe zawieszki na tornister. Ostatnim punktem programu V Ogólnopolskiego Turnieju Policyjnych Patroli Rowerowych było oczywiście uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dorosłym uczestnikom zawodów.
W tym roku I miejsce zajęli st. sierż. Tomasz Bojanek i st. sierż. Łukasz Rycombel z KWP Katowice, II miejsce: mł. asp. Piotr Zdrojewski i sierż. szt. Piotr Siemieniu z KWP Białystok, III miejsce, chorąży szt. Andrzej Dolewski i sierż. Andrzej Stadnicki Pomorskiego Oddziału Straży Granicznej. Najlepsi z zachodniopom.: KPP Świdwin, sierż. Sławomir Majcher i st. post. Marcin Kot zajęli 10 miejsce w ogólnej klasyfikacji. (last)