POŁCZYŃSKIE ŚWIĘTO POEZJI

Od 29 listopada do 1 grudnia 2019 roku Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju było organizatorem XXIV edycji Ogólnopolskiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej im. Skamandrytów pod patronatem Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Tomasza Sobieraja.

Turniej Skamandrytów to dobrze ugruntowane i rozpoznawalne w naszym kraju wydarzenie kulturalne. Co roku, o tej samej porze gromadzi w “Kurorcie z duszą” miłośników poezji, mistrzów słowa mówionego i recytacji w różnym wieku. Podobnie było i w tym roku, w połczyńskim wydarzeniu wzięło udział blisko 30 uczestników z różnych miejscowości naszego kraju. Najliczniejszą grupę stanowili licealiści oraz studenci różnych kierunków szkół teatralnych i filmowych.

Adeptów sztuki poetyckiej i recytatorskiej podczas dwudniowych przesłuchań oceniało doskonałe Jury, skład którego współtworzyli:

Klementyna Umer, Jacek Bończyk (Przewodniczący) oraz Konrad Wantrych.

Połczyńskie Święto Poezji Podsumowanie

Podczas niedzielnego Koncertu Galowego poznaliśmy werdykt Jury oraz wysłuchaliśmy wszystkich laureatów tegorocznej edycji. Jak się okazało, zdobywcą nagrody Grand Prix została pochodząca z Warszawy Magdalena Stefańska, która zaprezentowała genialną kompilację tekstów: „W kwestii zwycięstwa” Andreasa Pilgrima/Sebastiana Majewskiego oraz „Do narodu radzieckiego” Juliana Tuwima. O swoim sukcesie w XXXIV Turnieju Skamandrytów powiedziała:

– Muszę przyznać, że nie było łatwo. Dotyczy to zarówno etapu przygotowania do konkursu, jak i samego występu. Po pierwsze, poszukiwania interpretacyjne trwały ponad trzy miesiące. Nieoceniony jest tutaj wkład mojej instruktorki – laureatki tego konkursu, a obecnie aktorki – Zuzanny Saporznikow, której chciałabym serdecznie podziękować.

Nagroda Grand Prix jest naszym wspólnym sukcesem. Po drugie, konkurencja była duża. W konkursie brało udział wielu wspaniałych, doświadczonych recytatorów, dlatego tym bardziej doceniam to ogromne wyróżnienie – zakończyła nasza Laureatka.

I nagrodę ex equo w wysokości 1200 złotych ufundowaną przez Klubokawiarnię Kulturalną otrzymała Wiktoria Bazarewska oraz ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Świdwinie Bartosz Kowalczyk. II nagrodę ex equo w wysokości 700 złotych ufundowaną przez PSS “SPOŁEM” Połczyn-Zdrój i Trailer-Tech Połczyn-Zdrój otrzymała Ineza Wilczewska oraz ufundowaną przez Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju pochodząca z Połczyna-Zdroju Dominika Zachoszcz. III nagrodę ex equo w wysokości 400 złotych ufundowaną przez Aptekę przy Placu Wolności Michała Szymańskiego otrzymała Małgorzata Bekisz oraz ufundowaną przez firmę Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe NITRAS Jędrzej Rumak.

Jury przyznało także nagrody specjalne i wyróżnienia, a w szczególności:

1. Nagrodę specjalną Sanatorium “Marta” – voucher na pobyt weekendowy dla dwóch osób ufundowany przez Sanatorium “Marta” w Połczynie-Zdroju, którą otrzymała Katarzyna Mielnik.

2. Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – voucher o wartości 700 złotych do wykorzystania w Empiku – ufundowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, którą otrzymała Weronika Lalik.

3. Nagrodę Dyrektora Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju za najlepszy debiut w wysokości 500 złotych otrzymał pochodzący z Połczyna-Zdroju Tomasz Grzelec.

4. Nagrodę Burmistrza Połczyna-Zdroju za interpretację utworu Juliana Tuwima w wysokości 500 złotych otrzymała pochodząca z Czaplinka Alina Karolewicz.

Warto zauważyć, że organizatorzy przygotowują wraz z turniejem szereg towarzyszących wydarzeń kulturalnych. W tym roku były to dwa mistrzowskie recitale. Na scenie Kina Goplana wystąpili Jacek Bończyk z recitalem “Kameralnie” oraz Klementyna Umer z recitalem “Sama chciała…”.

W programie recitalu Jacka Bończyka znalazły się piosenki Wojciecha Młynarskiego, Stanisława Staszewskiego, Grzegorza Ciechowskiego oraz Jacka Kaczmarskiego. Natomiast Klementyna Umer zaprezentowała piosenki Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory i Wojciecha Młynarskiego. Oba recitale stały na najwyższym poziomie i na długo jeszcze zostaną zapamiętane przez połczyńską publiczność.

Członkowie Jury byli pod wrażeniem poziomu artystycznego Turnieju Skamandrytów oraz profesjonalnej jego organizacji. Przewodniczący Jury, Jacek Bończyk powiedział – Z całą pewnością, jestem mile zaskoczony kategorią recytatorów […]. Przyznam, że byłem w życiu w różnych sytuacjach i dla mnie ten poziom był tutaj naprawdę wysoki.[…] Bardzo jestem szczęśliwy, że mogłem tu być. Połczyn-Zdrój jawi mi się jako piękne miasto, chętnie przyjechałbym tutaj, kiedy będzie cieplej i bardziej kolorowo. […] Cieszę się i stwierdzam autorytatywnie, że Turniej Skamandrytów ma się świetnie, poziom naprawdę był dobry i życzyć tylko Państwu dalszych edycji i rozwijania skrzydeł, żeby to jeszcze leciało i leciało, bo naprawdę warto.

Doktor Andrzej Wątorski, który podczas Turnieju Skamandrytów wygłosił wykład “O poezji Jana Lechonia inaczej” zauważył, że tego typu turnieje powinny być w dalszym ciągu organizowane i kultywowane z uwagi na dużą wartość rozwoju kultury słowa i zainteresowania literaturą. – Tego rodzaju przedsięwzięcie służy kulturze słowa, budowaniu tej kultury słowa, kultury wypowiedzi, rozbudowywaniu słownictwa, a także po prostu pięknemu mówieniu, bo przecież konkurs recytatorski na tym właśnie polega, że ma promować piękne mówienie, dobitne, wyraziste, ale też przede wszystkim poprawne.

Organizatorzy już są blisko myślami o kolejnej odsłonie turnieju. W 2020 roku odbędzie się jego 35 jubileuszowa edycja. Z tej to przyczyny z pewnością nie zabraknie dodatkowych atrakcji związanych z tym wydarzeniem, które na scenie podczas Koncertu Galowego zapowiedział dyrektor Centrum Kultury.

Link do artykułu:

Część zdjęć: Piotr Gawroński