„Połczyn Fest” w ostatni weekend czerwca

W środę 28 sierpnia 2019 r. Burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek i Prokurent Jacek Szczygieł podpisali w siedzibie Browaru Połczyn sp. z o.o. list intencyjny w sprawie współpracy pomiędzy Gminą a Spółką.

Strony Listu, mając na względzie obopólne korzyści wynikające ze współpracy, w tym w szczególności korzyści promocyjne oraz gospodarcze wpływające pozytywnie na dobro lokalnej wspólnoty Gminy Połczyn-Zdrój, planują podjąć wspólne działania mające na celu organizację corocznej imprezy o nazwie „Połczyn Fest. Święto chmielu” w ostatni weekend czerwca.

– Połczyński browar to duży pracodawca i ważny podatnik. W interesie gminy leży wsparcie tego podmiotu – podkreśla Burmistrz Sebastian Witek. – Browar to jednocześnie unikalny zasób miasta. Mało która gmina ma na swoim terenie taki potencjał. Postaramy się go spożytkować dla dobra mieszkańców. Zaczniemy od wspólnej imprezy, która do naszego kurortu powinna przyciągnąć media, a za nimi turystów i wielbicieli złocistego trunku. Wstępnie ustaliliśmy, że połczyński „Oktober Fest” odbędzie się na rynku, w otoczeniu zabytkowych uliczek i kamienic.

To nie wszystko. Jeżeli tylko będzie to możliwe, podjęte zostaną wspólne działania w celu utworzenia miejsca pamięci historycznej w postaci muzeum lub izby pamięci o tematyce browaru i jego funkcjonowania na terenie Połczyna-Zdroju oraz wpływu na rozwój miasta. Takie miejsca powstają na świecie przy siedzibach producentów piw, czekolad i innych wyrobów, budzących silne skojarzenia regionalne. Ściągają nowych klientów, ale przede wszystkim stanowią dodatkową atrakcję turystyczną miejscowości.

– Prawie każdy mieszkaniec posiada u siebie jakąś pamiątkę związaną z browarem. My u siebie również mamy ich wiele. Myślę, że wspólnie damy radę stworzyć ciekawą ekspozycję – dodaje Jacek Szczygieł. – Idealną lokalizacją wydaje się być dawny dom właściciela, budynek z czerwonej cegły stojący przy ulicy Piwnej.

Podpisany list przewiduje również promocję nie tylko lokalnych produktów, ale też regionu gminy Połczyn-Zdrój, w tym w szczególności walorów wody zdrojowej wydobywanej w Gminie Połczyn-Zdrój oraz kojarzonej z nią długowieczności tutejszych mieszkańców. Promocja ta odbywać się ma za pośrednictwem różnorodnych nośników, w tym w postaci wzmianek na etykietach którymi opatrywane są produkty Browaru.

Warto wspomnieć, że Połczyn-Zdrój oferuje więcej atrakcji dla amatorów chmielowej nalewki. Sanatorium „Marta” oferuje niezwykłą kąpiel piwną. Podobno znakomicie wpływa na kondycję skóry i włosów, poprawia samopoczucie i stan zdrowia, m.in. usuwając toksyny i poprawiając krążenie.

Po podpisaniu listu intencyjnego w obecności Zastępcy Burmistrza Emilii Mazur i Sekretarza Gminy Jacka Brzozowskiego, a także dziennikarzy, szef browaru zaprezentował teren zakładu. Znajduje się tam m.in. prawdopodobnie najwyższy punkt, z którego można podziwiać panoramę okolic, a także aż dwukondygnacyjne podziemia, w których już dawno nie stanęła ludzka stopa. W planach rozwojowych spółki znajduje się też utworzenie ogródka piwnego, z którego będzie doskonały widok na miasto.