Pałac taniej

Uwaga: OBNIŻKA! Wkrótce kolejny przetarg na Dwór w Popielewku. Cena wywoławcza tego unikatu została znacząco obniżona. Poczuć się jak dawny szlachcic można już za 238.000 zł brutto (cena wywoławcza; poprzednio 339.500 zł). Przetarg ogłoszono na 29 października 2020 r. Wadium należy wpłacić do dnia 26 października 2020 r. w wysokości 24.000,00 zł. Polecamy również film (link na końcu tekstu).

To niezwykły budynek użytkowy z II połowy XIX w, z jeszcze bardziej niezwykłą dworską historią. Kiedyś należał do dawnego właściciela Popielewa. Wokół rozciąga się zabytkowy park, przez który przepływa strumień.

Dwór szuka nowego właściciela, który przywróci mu dawny blask. Wśród propozycji użytkowania znajduje się m.in. dom seniora, który z pewnością znalazłby klientów z powodu uzdrowiskowej lokalizacji w pobliżu Połczyna-Zdroju.

Nieruchomość od południowo-wschodniej strony sąsiaduje z zabudową gospodarczą gospodarstwa rolnego po byłym PGR, z pozostałych stron otoczona jest gruntami zadrzewionymi o charakterze parkowym. Sam pałac jest obiektem wolnostojącym, z rozległymi piwnicami i poddaszem. Powierzchnia użytkowa wynosi 1077,26 m2.

Obiekt składa się ze skrzydła głównego, parterowego z półpiętrem (sypialnie), przykrytego dachem płaskim, dwuspadowym oraz dwóch zryzalitowanych skrzydeł bocznych.

Wprawdzie nieruchomość nadaje się do remontu, jednak jego trudy powinna wynagrodzić znakomita cena wywoławcza. Warto wspomnieć, że na dworku położono nowy dach. Obiekt otoczony jest też tonącą w zieleni działką o powierzchni 0,3179 ha.

Dwór w Popielewku w założeniu miał nawiązywać do XVIII-wiecznych przykładów siedzib szlacheckich z terenu Pomorza. Znajduje się na terenie 4 hektarowego parku krajobrazowego z II poł. XIX w. Prowadzi do niego aleja starych kasztanowców. Przez park przepływa w głębokim parowie strumyk. W granicach parku znajdują się również pozostałości cmentarza rodowego (za pałacem i strumieniem). W parku obok dworu znajduje się kamienny pomnik poświęcony prawdopodobnie poległemu w I wojnie światowej żołnierzowi z rodziny właścicieli majątku.

Dwór w Popielewku (niem. Klein Poplow) powstał na miejscu średniowiecznej siedziby rodu von Manteuffel, którzy władali majątkiem od 1240 roku. Obecny budynek pochodzi z 2 poł. XIX w., zbudowany został przez Emila Streckera, który był również właścicielem pobliskiego Popielewa. Około roku 1863 powstał neoklasycystyczny murowany parterowy dwór z dwoma wyższymi skrzydłami bocznymi. Po II wojnie światowej w dworze mieściła się siedziba Państwowego Gospodarstwa Rolnego oraz świetlica wiejska. Później budynek służył celom mieszkalnym, zaś obecnie stoi pusty.

Film o Pałacu: http://investinpolczyn.pl/dwor-w-popielewku/

Przetarg: http://investinpolczyn.pl/przetargi/

Dwór w Popielewku

Popielewko mapka

Dwór w Popielewku