Obchody Święta Narodowego

W dniu Narodowego Święta Niepodległości w Połczynie-Zdroju odbyła się uroczysta Msza Święta oraz przedstawienie przygotowane przez Centrum Kultury.
O godzinie jedenastej w Kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny. W nabożeństwie celebrowanym przez księdza dziekana Stefana Leszczyńskiego uczestniczyły poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, służb mundurowych i szkół oraz władze samorządowe gminy.
O godzinie 16 w wypełnionej niemal do ostatniego miejsca sali kina „Podhale” rozpoczęło się przedstawienie pod tytułem „Niepodległość – drogi do wolności”. Spektakl przygotowany przez działającą w Centrum Kultury Grupę Inicjatyw Twórczych „Splot” w reżyserii Kingi Dolatowskiej był retrospekcją historyczną od momentu odzyskania niepodległości w 1918 roku do czasów współczesnych. Na scenie przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia tego okresu na przykład budowanie niepodległego państwa, wybuch II Wojny Światowej, Powstanie Warszawskie, PRL, strajki, powstanie „Solidarności” itd. W przedstawieniu wykorzystane zostały archiwalne filmy dokumentalne, młodzież licealna ze „Splotu” recytowała fragmenty utworów klasyków literatury polskiej XX w. (np. Różewicz, Miłosz), a całość była przeplatana piosenkami w wykonaniu zespołu „Ulica Zdrojowa” prowadzonego przez instruktora Centrum Kultury, Daniela Kozłowskiego. (tao)