Nićmi malowane

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy „Radość” w Połczynie-Zdroju co roku przygotowują piękne kartki świąteczne, które są wysyłane do zaprzyjaźnionych placówek i instytucji współpracujących z „Domem”.

Przygotowując kartki świąteczne kierujemy się przekonaniem, że są one miłym gestem, który sprawia, że możemy poczuć się wyjątkowo, ponieważ otrzymaliśmy coś specjalnego, bardziej osobistego niż zwykłe życzenia telefoniczne, czy za pośrednictwem e-maila. To niecodzienny podarunek, zwłaszcza w czasach, gdy komunikacja międzyludzka jest w przeważającej części zdominowana przez łączność wirtualną.

Domownicy wykonywali kartki świąteczne techniką haftu matematycznego, inaczej zwaną techniką ozdabiania, szycia według określonego wzoru, dzięki której rozwijali swoją wyobraźnię i kreatywność. Na haft matematyczny składają się linie szyte według kilku wyuczonych zasad, których umiejętne zastosowanie pozwala na osiągnięcie efektownych kształtów i form, sprawiających wrażenie iluzji optycznej. Haft matematyczny jest techniką, która wymagała od uczestników cierpliwości, dużej koncentracji, szczególnej uwagi i dokładności, dlatego też terapeuci, pod okiem których wykonywane były kartki świąteczne –Marzena Pawlak i Grażyna Binkowska, dokładały wszelkich starań, aby dostosować poziom trudności wzorów do uczestników bardziej lub mniej sprawnych manualnie.