Młodzi architekci przebudowali Połczyn

Plac Tysiąclecia w kształcie trójkąta? Dworzec autobusowy w miejscu uzdrowiskowej rozlewni wód? To tylko część zmian w zabudowie Połczyna-Zdroju, zaproponowanych przez studentów architektury.

W sobotę 31 marca w Domu Wczasów Dziecięcych odbyła się prezentacja projektów zagospodarowania architektonicznego Połczyna-Zdroju. Autorami prac byli studenci III roku architektury Politechniki Poznańskiej, którzy latem ubiegłego roku odbyli w naszym mieście praktyki studenckie pod kierunkiem dr Przemysława Biskupskiego.
Głównym tematem, na którym skupili uwagę młodzi projektanci było otoczenie ulic Warszawskiej i Wojska Polskiego. Zdaniem studentów „przelotówka” dzieli Połczyn na górne i dolne miasto przez co negatywnie wpływa na ład przestrzenny całej aglomeracji. Praktykanci pracowali w trzech zespołach, z których każdy zajmował się innym odcinkiem.
Grupa pracująca nad fragmentem miasta znajdującym się między Centrum Kultury, PSP nr 1 i marketem Netto zaproponowała powrót do dawnego przebiegu ulicy Wojska Polskiego. Studenci pracujący nad Placem Tysiąclecia zamienili go w trójkąt, a ostatnia grupa zajmująca się okolicami browaru przewidziała w miejscu obecnej rozlewni dworzec autobusowy z tarasem widokowym na starówkę i przejściem nadziemnym do browaru.
-Projekty opracowane przez studentów to oczywiście wyłącznie niezobowiązujące propozycje, ale bardzo cenię sobie te pomysły – powiedziała Burmistrz Barbara Nowak – zawsze chętnie zapraszam studentów architektury na praktyki do Połczyna-Zdroju, bo świeże spojrzenie ludzi z zewnątrz dostrzega to, czego my sami nie widzimy żyjąc tu na co dzień.