LGD Powiatu Świdwińskiego na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w dniu 10 lipca 2010r. odbył się finał wojewódzkiej X edycji konkursu ‚Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów’ i jednocześnie VII edycja Wojewódzkiego Dnia Pszczelarza.

Celem konkursu jest identyfikacja regionalnych produktów, ich promocja oraz przygotowanie producentów do ubiegania się o ochronę, zgodnie z ustawodawstwem unijnym.
W ramach Dnia Pszczelarza można było zobaczyć wystawę żywych pszczół oraz pokaz prac pszczelarskich wraz z miodobraniem. Stanowił on również okazję do spróbowania miodów i produktów pszczelich.

W tym samym czasie na Dziedzińcu Menniczym odbyła się prezentacja Lokalnych Grup Działania, podczas których odbyła się degustacja i sprzedaż produktów regionalnych, prezentacja regionów Pomorza Zachodniego. Dla gości przewidziano liczne atrakcje i niespodzianki.

Lokalna Grupa Działania – ‚Powiatu Świdwińskiego’ również zaprezentowała się na Dziedzińcu w Szczecinie. Wystawiliśmy trzy produkty z naszego obszaru. Były to: ‚ Pączki Ziemniaczane z Rusinowa’ (wyrób Pani Barbary Stępniak i Pani Bożeny Dowejko), ‚Chleb z Rusinowa’ (wyrób pani Hanny Łętka) oraz ‚Grzybki z Szyszką’ (Pani Krystyny Hapki z miejscowości Ostre Bardo w gm. Połczyn-Zdrój), które były obiektem westchnień Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pana Jana Krawczuka, Dyrektora Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Pana Jarosława Rzepy oraz Pani Hanny Szymanderskiej z Polskiej Izby Produktu Regionalnego.

Z nieskrywaną radością możemy napisać, że nasze potrawy cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem, a nasz wyjazd na Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie urozmaicił występ Zespołu Śpiewaczy Dąbrowiacy z Rusinowa (Gmina Świdwin), oraz Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca – Polne Maki z Rusinowa. Opiekunem zespołów jest Pani Marianna Balcerek.

Zapraszamy do fotorelacji (zdjęcia i opracowanie tekstu: Aneta Ogińska)