Jubileusz łowieckich spotkań

W dniach 20-21 sierpnia w Połczynie-Zdroju odbywały się Euroregionalne Spotkania Łowieckie „Darz Bór”. W tym roku wielkie myśliwskie święto zostało zorganizowane po raz dziesiąty. Spotkania myśliwych i sympatyków łowiectwa miały tradycyjny przebieg, ale jak przystało na jubileusz, oprócz stałych punktów programu było kilka niespodzianek.

Impreza rozpoczęła się w piątek o godzinie 14 od otwarcia jarmarku myśliwskiego i powitania przez gospodarzy Spotkań: Burmistrz Barbarę Nowak i Łowczego Okręgowego PZŁ Janusza Rynkiewicza. Następnie w zamku otwarte zostały wystawy towarzyszące tegorocznemu „Darz Borowi”. W piątek na scenie głównej odbyła się prezentacja psów ras myśliwskich a od godziny 18 królowała muzyka. Oprócz obecnych co roku wykonawców prezentujących tradycyjne utwory myśliwskie, np. Witold Sikora z córką Martą, w tym roku wystąpiły trzy zespoły nie związane z kulturą łowiecką. Jako pierwsza wystąpiła grupa Hamak Band z Warszawy, następnie zespół Chutki Smouz z Białorusi, a wieczór zakończyli (po wielu bisach) muzycy folk-rockowej formacji Rzepczyno.
Sobota jak co roku rozpoczęła się od uroczystej mszy hubertowskiej w kościele NMP. Zaraz po nabożeństwie przedstawiciele kół łowieckich uformowali się w barwną paradę, która przemaszerowała ulicami Połczyna-Zdroju z towarzyszeniem orkiestry dętej. Parada zakończyła się na Placu Wolności, gdzie po wykonaniu wspólnego zdjęcia miało miejsce oficjalne otwarcie X Euroregionalnych Spotkań Łowieckich. Chwilę później na scenie głównej miało miejsce uroczyste ślubowanie myśliwych a następnie rozpoczął się program artystyczny. Tegoroczną niespodzianką był występ Kameralnego Chóru Mieszanego „Cantus” z towarzyszeniem chórzystów z Templina – partnerskiego miasta Połczyna w Niemczech. W sobotę na deskach połczyńskiej estrady nie mogło oczywiście zabraknąć Zespołu Reprezentacyjnego PZŁ pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka, oraz zespołu Żubrosie, pokazu sztuki wabienia jelenia, oraz Witolda Sikory z córką Martą.
W przerwach między występami artystów odbywały się konkursy: kulinarny „Leśne smaki” i na najlepszą nalewkę myśliwską. Przewodniczącym jury obu konkursów był tradycyjnie Grzegorz Rusak, znany z ekranów telewizyjnych specjalista w dziedzinie kuchni tradycyjnej.
Część artystyczną zakończył koncert górali z zespołu Krywań, po którym większość uczestników „Darz Boru” udała się na biesiadę na strzelnicy w Kołaczu.

Wyniki konkursów

KONKURS NA NAJLEPSZĄ NALEWKĘ MYŚLIWSKĄ
I miejsce Barbara Kędzior – nalewka „Dusza Kniei”
II miejsce Bożena Jaszczowska – nalewka „Na dzikich czereśniach”
III miejsce Wiesław Fabisiński – nalewka „Żbikówka”
IV miejsce Leszek Żołądź – nalewka „Balsam Diany”

KONKURS KULINARNY
Kategoria: Dania i wyroby z dziczyzny
I miejsce – Kazimiera Kula – „Udziec dzika z pieca chlebowego”
II miejsce – Krystyna Hapka – „Sarnina po litewsku”
III miejsce – Bożena Jaszczowska – „Udziec barani pieczony”

Kategoria: Dania z runa leśnego
I miejsce – Krystyna Hapka – „Grzyby w galarecie”
II miejsce – Małgorzata Kula – „Pierogi z Jagodami”
III miejsce – Antoni Harasimiuk – „Chleb z grzybami”

Kategoria: Przetwory z runa leśnego
I miejsce – Małgorzata Kula – Dżem z czarnych jagód
II miejsce – Renata Radzisz – Konfitura sołtysa z malin
III miejsce – Antoni Harasimiuk – Grzyby w zalewie

ZAWODY STRZELECKIE „TURNIEJ DUBLETÓW O POŁCZYŃSKĄ FLINTĘ”
I miejsce – Wiktor Pilarz – Koło Łowieckie „Sokół” Świdwin
II miejsce – Szymon Bekasiak – Okręg Szczeciński PZŁ
III miejsce – Paweł Kubiak – Koło Łowieckie „Echo” Sianów