Jubileusz Amazonek

Jubileusz 5- lecie istnienia świętowało Świdwińskie Stowarzyszenie „Amazonka”. Była to okazja do podziękowań i wspomnień.
Pięciolecie istnienia świętowało Świdwińskie Stowarzyszenie „Amazonka”. Była to okazja do podziękowań dla osób, które wspierają organizację w jej działaniu oraz do prezentacji jej działalności i wspomnień.
Stowarzyszenie „Amazonka” liczy obecnie 34 członkinie. Choć kobiety przeszły piekło choroby, załamania psychiczne – teraz potrafią się śmiać, bawić i normalnie żyć. Spędzają razem dużo czasu, bo – jak mówią – tylko nawzajem potrafią się do końca zrozumieć. W stowarzyszeniu odzyskują wiarę w siebie i w to, że życie może toczyć się dalej. Tylko tutaj mogę się wygadać i wiedzą, że koleżanki je zrozumieją. Wszystkie są takie same. Wszystkie przeszły operacje i szok z tym związany. Nawet bliscy nie są w stanie, tak do końca ich zrozumieć. Mogą im współczuć, starać się pomóc, ale i tak nie będą wiedzieli, co to rak i amputacja piersi. Zachorowanie na złośliwy nowotwór piersi oraz konieczność przeprowadzenia radykalnego zabiegu chirurgicznego (mastektomii) stanowi dla większości kobiet bardzo trudne i stresujące przeżycie.
Zajęcia na basenie w ramach działania publicznego „Różowa wstążeczka” i spotkania w stowarzyszeniu mają na celu pomóc kobietom odnaleźć siebie, przywrócić równowagę psychiczną oraz podnieść poziom sprawności fizycznej. Świdwińskie amazonki, to kobiety dzielne, aktywne, sprawne i walczące z chorobą nowotworową, własną słabością fizyczną i psychiczną.
Stowarzyszenie zorganizowało swój jubileusz pięciolecia w Ośrodku Rekreacyjno – Wypoczynkowym „Bukowiec” w sobotę 14 maja 2011 roku. Uczestnikami byli zaproszeni goście z lokalnych władz samorządowych, zaproszone amazonki z klubów z całego województwa zachodniopomorskiego oraz osoby zaprzyjaźnione i sponsorzy. Gospodarzami spotkania natomiast były członkinie stowarzyszenia – amazonki. Obchody Jubileuszu otworzyła prezes zarządu Zdzisława Rudnicka. Podczas uroczystości podsumowano pięć lat działalności stowarzyszenia, było dużo gratulacji, występ artystyczny uczniów z Zespołu Szkół w Brzeżnie, prelekcja pani psycholog Jolanty Żabskiej na temat profilaktyki raka piersi, przemówienie gości, wręczenie drobnych upominków, poczęstunek. W ramach integracji wieczorem odbyło się także wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”
Jan Paweł II
Pragniemy szczerze podziękować wszystkim sponsorom za okazane wsparcie i pomoc w zorganizowaniu naszego spotkania z okazji Jubileuszu V-lecia stowarzyszenia. To dzięki Państwu mogliśmy zorganizować tak piękne spotkanie.
Opracowanie i zdjęcia Aneta Ogińska