Jak drzewo transportuje wodę?

Odbyła się wycieczka przedszkolaków z Redła do Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku.

Tym razem w ramach realizowanego projektu Wyjazdy studyjne i szkolenia dla młodych ludzi ukierunkowane na podnoszenie wiedzy z zakresu ochrony środowiska”, który współfinansowany jest ze środków „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” pojechały dzieci z grup Motylków i Pszczółek z Przedszkola Samorządowego „Słoneczna Kraina” w Redle.

Dzieciom udało się odwiedzić dwie sale leśne, salę akwarystyczną, salę odnawialnych źródeł energii oraz salę wodną. Sale leśne przeniosły nas w cudowny ekosystem pełen natury i zieleni, gdzie uczestnicy mogli doświadczyć między innymi: omówienia pięter lasu, sprawdzić się w quizie „co to za drzewo?”, dowiedzieli się jak drzewo transportuje wodę oraz jak odczytać wiek drzewa, obejrzeli makietę łąki oraz mieli możliwość spacerowania po sztucznym bagnie. Poprzez „magiczne” okulary dzieci dowiedziały się jak widzą zwierzęta oraz jakie wydają odgłosy.

Sala akwarystyczna to raj dla każdego przedszkolaka – w zamkniętych środowiskach żyją tam ryby oraz inne organizmy, funkcjonujące na co dzień w jeziorach oraz rzekach, występujących w naszym regionie. Kolejnym punktem wycieczki była Pracownia Odnawialnych Źródeł Energii, gdzie w przystępny dla dzieci sposób przedstawione zostały zasady działania energii wiatrowej, energii słonecznej – Radiometr Crookesa, energii wodnej, prądnica oraz biomasa. Okazało się, że pracownia OZE to otwarte pole do nauki, doświadczeń i wspólnej zabawy.

Ostatnim punktem wycieczki w ośrodku  była sala wodna, gdzie został zaprezentowany lewitujący kran, działanie pryzmatu oraz siły odśrodkowej.

Centrum Edukacyjne i zgromadzone w nich eksponaty, pozwoliły nie tylko poznać tajemnice wody i lasu, ale przede wszystkim – umożliwiły doświadczanie piękna i różnorodności polskiej przyrody, tak często niezauważanej w codziennym pośpiechu. W trakcie zajęć, przygotowanych z myślą o najmłodszych nasi przewodnicy  postarali się przybliżyć ciekawostki tego wyjątkowego i różnorodnego świata.

Zwieńczeniem wyjazdu był rejs statkiem po jeziorze Trzesiecko, z którego można było podziwiać panoramę Szczecinka.

Dziękujemy za bardzo ciekawy wykład i poświęcenie czasu!