Inwestycje w Połczynie. A może park rozrywki?

Kolejne decyzje mające wpływ na przyszłość inwestycyjną gminy. Campery, dobrej klasy hotel, domy i mieszkania oraz miejsca parkingowe. A także park rozrywki – to między innymi są plany dla Połczyna-Zdroju.

Od niedawna w połczyńskim Ratuszu działa Zespół do spraw oceny zasobów, pozyskiwania inwestorów oraz przygotowania Połczyńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Podczas ostatnich kilku posiedzeń wypracowywał on koncepcje zagospodarowania różnych nieruchomości na terenie gminy w taki sposób, aby pobudzić jej rozwój gospodarczy, a tym samym m.in. zatrzymać młodych mieszkańców na miejscu.
Co proponuje Zespół? W gminie przydałby się rodzinny pak rozrywki z prawdziwego zdarzenia. Gminna oferta rozrywkowa dla rodzin z dziećmi jest skromna. Taki park to też nowy pracodawca i duży podatnik. Dzisiejsze parki przyciągają setki klientów dziennie, przez okres od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Zespół proponuje szukać inwestora i zlokalizować takie przedsięwzięcie w historycznym miejscu pod miastem – na tzw. Trzech Garbach.
To trzy łagodne wzgórza, które znajdują się w herbie Połczyna-Zdroju, razem z trzema wyrastającymi z nich krzewami winorośli. Dlaczego się tam znalazły? Podobno na ich stokach za czasów Hasso von Wedla (XIV w.) uprawiano tam winogrona. Wzniesienia znajdują się około 2 km na południe od połczyńskiego rynku, po prawej stronie alei prowadzącej do sanatorium „Borkowo”, na wysokości zalewu. Wysokość Trzech Garbów to 138,5 m nad poziomem morza. Widok z tego miejsca, wznoszącego się nad doliną rzeczki Wogry jest przepiękny.

Istotnym problemem w mieście są również parkingi. Dlatego w pierwszym kroku proponuje się utworzenie około dziesięciu nowym miejsc parkingowych wzdłuż ulicy Ogrodowej. Z pewnością pomogą one rozładować problem z parkowaniem w centrum miasta. Władze miejskie liczą również na podpowiedzi mieszkańców w kwestii lokalizacji kolejnych parkingów. Mogą się one znaleźć na terenach którymi włada gmina.

Zespół dyskutował również nad kwestią udziału Połczyna-Zdroju w programie „Mieszkanie Plus”. Zaproponowana lokalizacja to nieruchomość przy ul. Browarnej (dz. 413 obręb 003). Pierwsze rozmowy ze stroną rządową już się odbyły.
Wytypowanie nieruchomości pod konkretne przeznaczenie inwestycyjne to pierwszy krok. W niektórych przypadkach kolejnym z nich będzie załatwienie strony formalnej, w tym przeprowadzenie zmiany planów zagospodarowania przestrzennego.
c.d.n.