GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę

24 sierpnia na Pomorze Zachodnie zawita zyskujący na popularności cykl rajdów rowerowych z serii „GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę”. Start i meta tegorocznego etapu będą mieć miejsce w Połczynie-Zdrój, a na Uczestników czeka malownicza trasa poprowadzona przez Pojezierze Drawskie.

„GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – Rowerem przez Polskę” rozgrywane jest pod postacią rajdów i faktycznie przemierza cały kraj – składa się bowiem z 16 niezależnych etapów, z których każdy organizowany jest w innym województwie. Udział można wziąć dowolną ilość razy (od 1 do 16), dlatego na starcie można spotkać zarówno koleżanki i kolegów „z podwórka”, jak i przybyszów z dalekich stron.

Impreza dedykowana jest w pierwszej kolejności pasjonatom jazdy na rowerze, w szczególności kolarstwa szosowego w pięknych okolicznościach przyrody. Pełne uroku trasy zazwyczaj przebiegają przez mniej znane lub jeszcze nieodkryte zakątki Polski, czym wzbudzają również zainteresowanie amatorów krajoznawczej turystyki rowerowej. W miarę możliwości poprowadzone dobrymi lub zupełnie nowymi asfaltami stwarzają też przestrzeń do sportowej rywalizacji, choć nie ona jest tu najważniejsza. Najważniejsza jest frajda z jazdy, ze wspólnego przemierzania kilometrów, a także możliwość poznania naładowanych niezwykle pozytywną energią ludzi i przeżycia małej przygody (albo nawet całkiem dużej, jeśli ktoś decyduje się na kilka czy kilkanaście startów).

Czasu na to by się rozejrzeć czy pożartować nie brakuje, bo dystanse wynoszą niemało – rzędu 100 km z małym ogonkiem (lub ok. 30 km mniej w wersji skróconej). Jedni podchodzą do tego bardziej rekreacyjnie i rozkładają sobie trasę na 5-6 godzin. Drudzy korzystają z dobrodziejstw jazdy w grupie i wznosząc się na wyżyny swoich możliwości śmigają w okolicach 3h. Najliczniejszą grupę stanowią jednak Zapaleni Frajdowcy, którym szybka jazda nie jest obca, ale ponad wyścigowy pęd przedkładają kolarstwo bardziej romantyczne i wcale im nie tak spieszno kończyć zawody.

Tegoroczny rajd zachodniopomorski jest 13. w serii i będzie przebiegał przez zagubione wśród lasów i połyskującej wody Pojezierze Drawskie oraz Szwajcarią Połczyńską, nazywaną tak z uwagi na liczne wzgórza morenowe, lasy bukowe i oczywiście jeziora. Na start organizatorzy zapraszają 24 sierpnia do zielonego Połczyna-Zdrój, czyli kurortu z duszą, w którym niedawno odkryto pierwiastek długowieczności. Mimo braku większych wzniesień runda nie będzie taka zupełnie płaska i łatwa – kilka krótkich zjazdów i podjazdów z pewnością dostarczy dodatkowych punktów w kategoriach „urozmaicenie” oraz „atrakcyjność”! Dość nietypowy będzie też początek, albowiem na rozgrzewkę przewidziany jest przejazd drogą rowerową poprowadzoną po nasypie dawnej linii kolejowej. Następnie przyjdzie na dobre zanurzyć się w Pojezierzu, a punktem kulminacyjnym będzie szczelnie otoczone wodą Stare Drawsko. Uczestnicy, którzy wybiorą pełną wersją będą mogli naprzemian sprawdzić, czy do gustu bardziej przypada im przesmyk między jeziorami Drawsko i Żerdno, czy Komorze i Rakowo, czy jednak… Drawsko i Żerdno. A może wszystkich pogodzi fragment przecinający Rezerwat Doliny Pięciu Jezior?

Plan i opis trasy, a także szczegóły dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie rajdu (www.rajdydlafrajdy.pl/edycja-2019/zachodniopomorskie) oraz na facebooku (www.facebook.com/events/581015918972497), natomiast formularz rejestracyjny znajduje się na www.protimer.pl/bio/569. W rajdzie może wziąć udział maksymalnie 150 Uczestników.


ZAPRASZAMY!!