Elastyczna terapia

Glina jest świetnym materiałem terapeutycznym. Przekonali się o tym podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Radość” w Połczynie – Zdroju.

Obok bryły gliny nie sposób przejść obojętnie – gdy już weźmie się ją w dłonie, nie sposób jej wypuścić, dopóki nie wypróbuje się jej właściwości, nie zgniecie, nie uformuje kształtu. Niektórzy próbują od razu nadać jej formę, inni twierdzą, że nie mają zdolności plastycznych. Lecz tu wcale nie grają roli umiejętności, ponieważ jeśli poczujemy już przyjemność twórczego modelowania, zyskujemy doświadczenie, które pracuje w naszej duszy.

Każdy powinien mieć szanse spotkać się ze swoją naturą twórczą. Kształtując glinę dostajemy coś, co do życia potrzebne jest jak słońce: radość tworzenia, przyjemność oglądania czegoś, co wydobyło się „z nas”. Takie spotkanie z samym sobą daje siłę do funkcjonowania
w codziennym życiu – wszyscy tego potrzebujemy, jedni mniej, inni więcej – powinniśmy dbać o kondycję psychofizyczną naszego organizmu i to właśnie podczas zajęć terapeutycznych czynią uczestnicy Domu Środowiskowego.

Obcowanie z pięknem daje zdrowie, zadowolenie, sprawia, że nasi uczestnicy stają się bardziej otwarci, mniej lękliwi. Praca z gliną sprawia, że uczestnicy ŚDS zostawiają daleko blokady typu „nie potrafię”, „nie mam zdolności plastycznych”, mogą swobodnie dawać upust swojej wyobraźni.