Dni Połczyna-Zdroju 2014 – relacja

W ostatni weekend (25-27 lipca 2014) odbyły się Dni Miasta Połczyn-Zdrój.

Głównym punktem trzydniowego świętowania był 40 Jubileusz ulicy Grunwaldzkiej, upamiętniający czas kiedy to z ruchliwej uliczki w centrum miasta stworzono uroczy deptak. Już w środę ulica Grunwaldzka przybrała wspaniałą szatę, a to za sprawą kolorowych parasolek.  Tęczowe barwy otaczały mieszkańców i kuracjuszy, którzy z zapałem fotografowali tę unikalną atrakcję.

A w piątek pod parasolkami porozkładały się kramy i stragany w ramach tradycyjnego Jarmarku Staromiejskiego. Były pyszności w postaci m.in. pierogów, miodów, tradycyjnych chlebów, produktów lokalnych (przepyszne, jedyne w swoim rodzaju ‘grzyby z szyszką” czy chleb koprzywieński), sałatki wegańskie i wiele innych smakołyków.  Połczyńscy artyści prezentowali swoje wytwory z każdej dziedziny sztuki. Niemałym zainteresowaniem cieszyło się stoisko producenta drukarek 3D, gdzie z zapartym tchem śledzono proces powstawania pamiątkowych gadżetów z imprezy. Nie zabrakło również dmuchańców  – wielkiej 9-metrowej zjeżdżalni i dwóch zamków dla maluszków. Pracownicy Centrum Kultury przygotowali też niezliczoną ilość gier dla dzieci i konkursów dla dorosłych.

Piątek stał również pod znakiem wielkich emocji sportowych. Od godz. 18:00 w hali widowiskowo-sportowej trwał międzynarodowy mecz piłki ręcznej kobiet. Z  zawodniczkami Energa AZS Koszalin rywalizowała Narodowa Reprezentacja Chin.  Wieczorem na ulicy Grunwaldzkiej mogliśmy usłyszeć koncert Keva Foxa- brytyjskiego piosenkarza oraz bałkańską orkiestrę dętą- Tsigunz Fanfara Avantura.  Po zapadnięciu zmroku miłośnicy historii obejrzeli pokaz multimedialny: „Połczyńska starówka w dawnej fotografii”. A na zakończenie piątkowego wieczoru mieszkańcy, kuracjusze oraz goście przyjezdni z zapartym tchem uczestniczyli w ognistym pokazie grupy „Żywy Teatr”.

W sobotę już od godziny 10.00 na połczyńskim deptaku ponownie otworzył się Jarmark Staromiejski.  W godzinach popołudniowych Burmistrz Połczyna-Zdroju wręczyła wyróżnienia honorowe „Zasłużony dla Połczyna-Zdroju”. To bardzo ważny moment, w którym dziękujemy mieszkańcom za wkład w budowę naszego miasta. Wyróżnienie jest  adresowane do osób, które dają dobry przykład, że warto i można, że myślenie i działania na rzecz innych dają satysfakcję.  Po tym uroczystym momencie Filharmonia Koszalińska wprowadziła nas we włoski klimat z programem muzycznym „La Donne e Mobile”. Wiele emocji wzbudził również pokaz teatru ulicznego oraz uczestników Ogólnopolskich Warsztatów Tańca Współczesnego.  W ramach zmagań sportowych w Parku Zdrojowym odbył się III Grand Prix Połczyna-Zdroju w Tenisie Ziemnym, a w gmachu gimnazjum Turniej Szachowy w kategorii juniorów i seniorów. Wieczorem  o godzinie 20.00 rozpoczął się punkt kulminacyjny tegorocznych  Dni Połczyna-Zdroju – koncert zespołu Feel, który przyciągnął do Amfiteatru rekordową liczbę mieszkańców i kuracjuszy. Nie było nawet miejsc stojących!

Po emocjonujących sobotnich wydarzeniach organizatorzy zadbali o piknikową atmosferę podczas niedzielnego Festynu nad Zalewem zakończonego zabawą taneczną. Były gry, zabawy, konkursy, kajaki, ognisko i Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza Połczyna-Zdroju oraz Powiatowy Turniej Siatkówki Plażowej.

Oto fotorelacja z wydarzenia:

fot.Piotr Gawroński