Darz Bór po raz czternasty!

W miniony weekend w Połczynie-Zdroju odbywały się już po raz czternasty Euroregionalne Spotkania Łowieckie Darz Bór.

Już w piątkowe popołudnie w Parku Zdrojowym rozpoczął się wielki jarmark myśliwski, gdzie swoje produkty prezentowało ponad 60 wystawców. W kolorowych straganach na alejkach parkowych można było nabyć artykuły skórzane, kapelusze i odzież myśliwską, obuwie, biżuterię, akcesoria myśliwskie, rękodzieło artystyczne oraz produkty tradycyjne z całego regionu. Można było posmakować dań i wyrobów z dziczyzny, koprzywieńskiego chleba, miodów drahimskich, przetworów ekologicznych, obwarzanków, oryginalnego tatrzańskiego oscypka oraz wyśmienitych wyrobów połczyńskiego PSS. Wystawcy przyjechali z całego kraju od Lublina, przez Nowy Targ, Tomaszów Mazowiecki, Grudziądz, Poznań, Chodzież aż po województwo zachodniopomorskie. Wielką atrakcją okazał się pokaz prawidłowego rozbioru i wykorzystania dziczyzny w kuchni domowej, który odbył się w połczyńskim zamku. Autorem tego wykładu był Pan Krzysztof Lechowski. W amfiteatrze natomiast zaprezentowały się tradycyjnie zespoły: Witold Sikora z córką Martą oraz „Żubrosie”. Punktem kulminacyjnym piątkowego programu był koncert laureata Europejskiego Festiwalu Coverów – An Dreo & Carina z programem „Felicita”.

W sobotę od rana na terenie strzelnicy myśliwskiej w Łężku odbywały się zawody strzeleckie „Turniej Dubletów o Połczyńską Flintę”. Około godziny 10:00 zazieleniło się w kościele NMP, gdzie odbyła się uroczysta Msza Hubertowska, pięknie oprawiona przez Zespół Reprezentacyjny PZŁ pod dyrekcją M. Leśniczaka. Około południa ulicami naszego miasta ruszyła parada pocztów sztandarowych kół łowieckich Okręgu Koszalińskiego PZŁ z towarzyszeniem świdwińskiej orkiestry dętej do połczyńskiego amfiteatru, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników XIV Euroregionalnych Spotkań Łowieckich oraz przyjęto uroczyste ślubowanie nowo przyjętych członków PZŁ. Tu również swój koncert galowy wykonał ZESPÓŁ REPREZENTACYJNY PZŁ pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka.
Dalsze obchody przeniosły się w okolice pijalni wód „Joasia” gdzie odbył się pokaz psów myśliwskich, a następnie organizowany od paru lat konkurs kulinarny „LEŚNE SMAKI” w 3 kategoriach: dania z dziczyzny, dania z runa leśnego, przetwory z runa leśnego. Komisja oceniała 30 potraw. Było to niezwykle trudne zadanie, ale jednak trzeba było wybrać zwycięzców. Oto wyniki:

KATEGORIA: DANIA I WYROBY Z DZICZYZNY
1.WINISZEWSKA MARIOLA – SCHAB WĘDZONY Z DZIKA
2.MARIYA BŁAŻEJEWSKA – ZRAZY DLA MYŚLIWYCH
3.BEATA OWCZARZ – ZRAZY Z DZIKA DUSZONE Z GRZYBAMI
KATEGORIA: DANIA Z RUNA LEŚNEGO
1.BEATA OWCZARZ – TARTA JAGODOWO – LAWENDOWA
2.BOŻENA JASZCZOWSKA – PIEROGI Z KURKAMI Z CIASTA ZAPARZANEGO MLEKIEM
3.MAŁGORZATA KULA – GRZYBY W ŚMIETANIE
KATEGORIA: PRZETWORY Z RUNA LEŚNEGO
1.JUSTYNA JASZCZOWSKA – DOMOWY KISIEL JAGODOWY Z DODATKIEM INNYCH
OWOCÓW ORAZ PRAŻONYCH ORZECHÓW LASKOWYCH
2.ZYGMUNT KULA – NALEWKA NA OWOCACH POZIOMKI LEŚNEJ
3.MAŁGORZATA KULA – KOPRZYWIEŃSKIE GRZYBY MARYNOWANE

Po dobrym jedzeniu przyszła kolej na „Konkurs na najlepszą nalewkę myśliwską”. Tym razem nalewek było 17. Komisja w męskim składzie wybrała trzy najlepsze:
1.BARBARA KĘDZIOR – NALEWKA WIŚNIÓWKA
2.RYSZARD JASZCZOWSKI – NALEWKA TARNIÓWKA
3.KRZYSZTOF KRYSZAN – NALEWKA DERENIÓWKA

Punktem kulminacyjnym imprezy było ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród. W Turnieju Dubletów o Połczyńską Flintę poziom uczestników był bardzo wyrównany i o palmę pierwszeństwa musiano stoczyć baraż. W efekcie ostatecznie lista zwycięzców wyglądała następująco:
1. KRZYSZTOF GOCAŁEK okreg Poznań z ilością 43 pkt.
2. WŁADYSŁAW DUTKIEWICZ okręg Szczecin z ilością 43 pkt.
3. DARIUSZ ŻOŁĄDKOWSKI okręg Koszalin z 42 pkt.

Po godzinie 19:30 windą do nieba zabrał nas zespół „Dwa Plus Jeden”. Nastroje dopisywały i po koncercie pod „Joasią” rozpoczęła się zabawa z biesiadą myśliwską.

fot.Piotr Gawroński