Burmistrz chce badań fenomenu długowieczności

Burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek podpisał list do Rektora Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Bogusława Machalińskiego. Prosi w nim o przeprowadzenie badań połczyńskiego pierwiastka długowieczności.

„Szanowny Panie Rektorze, w imieniu społeczności gminy Połczyn-Zdrój zwracam się z serdeczną prośbą o podjęcie prac badawczych na terenie gminy, mających na celu wyjaśnienie źródeł nadzwyczajnej długowieczności jej Mieszkańców. W kwietniu br. podaliśmy do publicznej wiadomości informację, która zaskoczyła również nas samych. Od tej pory nie ustają nalegania opinii publicznej na wyjaśnienie owej kwestii.” – pisze m.in. Burmistrz S. Witek.

Przypomnijmy, że niezidentyfikowany czynnik środowiskowy powoduje, iż w Połczynie-Zdroju dożycie stu lat jest kilkaset procent bardziej prawdopodobne, niż gdzie indziej. Analizując dane demograficzne zgromadzone m.in. przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej władze miasta doszły do przekonania, że gmina jest wyjątkowa pod względem długości życia. W marcu 2019 roku naliczono bowiem aż 113 osób w grupie wiekowej 91-100 lat. Jeśli dodać do tego 90-latków, będą to aż 143 osoby.

– Te zadziwiające i napawające optymizmem dane skłaniają mnie do sformułowania prośby o podjęcie badań naukowych na terenie gminy. Ponieważ długowieczność dotyczy wielu mieszkańców przypuszczamy, iż jej sprawcą może być jakiś powszechny czynnik środowiskowy, np. woda – dodaje Burmistrz kurortu.

Wkrótce potem urzędnicy z Ewidencji Ludności podjęli wysiłek sprawdzenia liczby osób w wymienionej kategorii wiekowej, która występuje w podobnych gminach województwa zachodniopomorskiego (do 15 tys. mieszkańców). Jak się okazało, różnice są naprawdę ogromne. W skrajnych przypadkach osób w tej kategorii wiekowej jest zaledwie 10. Na drugim biegunie jest Trzebiatów (79 osób). To jednak i tak dużo mniej, niż w Połczynie-Zdroju.

Ze względu na olbrzymią skalę gmina nie przeprowadziła badań ogólnopolskich, jednak wszystko wskazuje na to, że może być ona wyjątkowa także w skali kraju. Wskazuje na to usytuowanie kurortu na mapie państwa. Wynika z niego, że jej rejon należy do najczystszych.

List został wysłany. Czekamy na odzew ze strony naukowców.