bolkowo też czytało

Szkoła Podstawowa im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Bolkowie włączyła się do IV edycji ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, która jest najpopularniejszą akcją czytelniczą w Polsce. Jej celem jest promocja czytania w prosty, radosny sposób. Akcji towarzyszy próba bicia rekordu liczby czytających w jednym momencie.

Tegoroczne bicie rekordu w czytaniu odbyło się w całej Polsce 7 czerwca (piątek) o godz. 10.00. W Bolkowie akcja czytelnicza miała miejsce na sali gimnastycznej.

STARZY NIE CZYTAJĄ? W MŁODYCH NADZIEJA!

Pomysł na akcję powstał po lekturze wskaźników czytelnictwa. Młodzi ludzie czytają znacznie więcej niż dorośli (nie czyta 62% Polaków powyżej 15. roku życia), a jednocześnie są przez dorosłych pouczani. Pora odwrócić role: niech to uczniowie pokażą dorosłym, jak się czyta.

Organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole wraz z ponad 2000 bibliotek.

ALE PO CO?

– Po prostu chcemy dać uczniom okazję do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych okolicznościach, bez dorabiania wielkiej filozofii. Głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką – opowiada Magdalena Sadło. – Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek. Nie zmuszajmy ich, lecz motywujmy.