Biblioteka dla Bolkowa z 1 procenta!

Na początku roku połczyński Ratusz uruchomił akcję wsparcia dla osób zbierających środki z tzw. „jednego procenta” na cele społeczne. Są efekty.

W styczniu Burmistrz Sebastian Witek przekazał pierwsze materiały promujące zbieranie środków finansowych na sołectwa z 1%. Plakaty i specjalne wizytówki informacyjne odebrała Katarzyna Włodarska, która liderowała akcji zbierania środków na szkołę w Bolkowie. I to właśnie Bolkowo osiągnęło najlepszy wynik zbiórki.

– Kwotę uzyskaną z 1% podatku dochodowego za 2019 r. w wysokości 4812,30 zł decyzją Rady Pedagogicznej przeznaczamy na remont biblioteki szkolnej obejmujący wymianę okien, malowanie ścian i zakup regałów na książki – informuje Elżbieta Sokołowska, Dyrektor szkoły.

Akcja wsparcia zbiórek będzie kontynuowana dla wszystkich chętnych, którzy zgłoszą się do Urzędu Miejskiego.

– W przyszłym roku dla trzech sołectw z najlepszymi wynikami postaram się dołożyć drugie tyle, aby mogły zrealizować potrzebne dla mieszkańców przedsięwzięcia – deklaruje Burmistrz S. Witek.

Przypomnijmy, że na początku listopada 2019 roku Burmistrz Połczyna-Zdroju zorganizował spotkanie z Sołtysami. Jego celem było zaprezentowanie alternatywnej możliwości gromadzenia pieniędzy na realizację przedsięwzięć na terenie gminy w postaci środków z tzw. jednego procenta. To przedsięwzięcie realizowane przy współpracy z koszalińską Fundacją Nauka dla Środowiska. Organizacja ta proponuje współpracę w zakresie zbierania środków, która jest maksymalnie przejrzysta i odformalizowana, przy niewielkich kosztach obsługi.

Burmistrz Połczyna-Zdroju zaproponował wszystkim obecnym pomoc polegającą m.in. na promocji ich działań w mediach oraz przygotowaniu i druku materiałów takich jak plakaty, ulotki, czy wizytówki. Współpracę z Urzędem Miejskim zadeklarowało dziewięć sołectw, w tym Bolkowo, Kołacz, Ostre Bardo, Przyrowo, Redło, Szeligowo, Wardyń Górny, Zajączkówko i Tychówko.

Odpisy tzw. jednego procenta, przy odpowiedniej determinacji zaangażowanych w zbiórkę liderów, to świetny sposób na przyspieszenie małych, ale użytecznych przedsięwzięć, np. budowę wiat, czy miejsc rekreacji, a nawet prowadzenie drobnych remontów świetlic. Dzięki włączeniu w akcję mieszkańców oraz lokalnych firm jest to możliwe w zasadzie bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Po spełnieniu prostych formalności, zainteresowani mieszkańcy, czy chętne do tego firmy, mogą dokonywać odpisów 1% z corocznego podatku z przeznaczeniem na konkretny cel. Wpłat można dokonywać przez cały rok, jednak najbardziej kluczowy jest okres składania zeznań podatkowych, gdy będzie można zachęcać mieszkańców do robienia specjalnych odpisów w formularzu PIT.

Podsumowania składek corocznie dokonuje Urząd Skarbowy, stąd będzie wiadomo, jaki jest ich stan. Dzięki temu mechanizmowi, w ciągu kilku lat można bezkosztowo uzbierać środki na dodatkowe przedsięwzięcia polepszające warunki życia m.in. na wsi.

Fundacja Nauka dla Środowiska jest jedną z największych na Pomorzu Środkowym, niezależną filantropijną organizacją pozarządową o statusie pożytku publicznego. Od stycznia 2003 roku działa dla zrównoważonego rozwoju społeczności lokalnych. Udziela kompleksowego wsparcia finansowego, technologicznego oraz merytorycznego. W pracy stawia na partnerstwo poprzez wspólne wartości i korzyści. Prowadzi własne kampanie i programy społeczne oraz wprowadza systemowe i trwałe rozwiązania w samorządach oraz przedsiębiorstwach i społecznościach.

Szczegóły dotyczące możliwości zbierania środków znajdują się pod tym linkiem: https://lokalny.org/ Dodatkowego wsparcia udzielają także pracownicy Fundacji: https://ndsfund.org/

Burmistrz Sebastian Witek przekazuje materiały promocyjne Katarzynie Włodarskiej