Barszcz Sosnowskiego – Inwentaryzacja!

Szanowni Państwo,
Urząd Miejski w Połczynie-Zdroju zwraca się z prośbą o udzielenie pomocy w zinwentaryzowaniu występowania siedlisk Barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Połczyn-Zdrój.
Barszcz Sosnowskiego to niezwykle niebezpieczna roślina. Łodyga osiąga nawet 4 metry wysokości, kwiaty zebrane są w gęsty i duży baldach o średnicy do 50 cm, składający się z 30–75 baldaszków wyrastających na krótko owłosionych promieniach. Na jednej roślinie znajdować się może 1–20 tysięcy kwiatów, czasem nawet do 50 tysięcy. Liście są skrętoległe, pierzastodzielne o średnicy do 150 cm. Składają się z dość szerokich i przeważnie tępo zakończonych lub nagle, krótko zaostrzonych odcinków. Wzdłuż brzegu blaszki liściowej znajdują się krótkie, zaokrąglone ząbki.
Barszcz Sosnowskiego można pomylić z barszczem zwyczajnym. Obie rośliny różnią się przede wszystkim rozmiarem o toksycznością.

Bez tytułu

Jest to gatunek inwazyjny, mający szkodliwy wpływ na środowisko przyrodnicze oraz zdrowie ludzi. Kontakt z rośliną powoduje m.in. zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, niegojące się rany oraz zapalenie spojówek.
W związku z powyższym prosimy mieszkańców gminy Połczyn-Zdrój o przekazywanie informacji na temat miejsc występowania rośliny. Zgłoszenie powinno zawierać:
•Nazwę miejscowości,
•Orientacyjne miejsce występowania rośliny (nr działki, obręb),
•Orientacyjną powierzchnię zajmowaną przez rośliny lub ilość sztuk,
•Wskazanie właściciela/ zarządcy gruntu,
•Dokumentację fotograficzną (w przypadku braku możliwości wykonania szczegółowy opis miejsca występowania),
•Wskazanie osoby do kontaktu (imię, nazwisko, adres, nr telefonu).
Informacje będą wykorzystane w celu oszacowania skali problemu, a następnie opracowania programu zwalczania Barszczu Sosnowskiego.
Formularz do pobrania znajduje się w załączonym linku lub w Urzędzie Miejskim w Połczynie-Zdroju (pok. 106), oraz na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu. Więcej informacji pod numerem telefonu: 94 36 66 115.
Zgłoszenia proszę składać w terminie do dnia 30 września 2017 r.

Barszcz Sosnowskiego zgłoszenie

Fot. http://barszcz.edu.pl/tag/rosliny-podobne-do-barszczu-sosnowskiego/