Co dalej z basenem?

W ostatni dzień lutego br. Burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek wraz ze współpracownikami wizytował okolice dawnego basenu miejskiego.

– Obiekt czasy świetności ma już dawno za sobą. Pora pomyśleć, co będzie z nim w przyszłości. Liczę na inwencję mieszkańców. Rozważam pomysł ogłoszenia konkursu na koncepcję zagospodarowana tego miejsca – informuje Burmistrz. – Na terenie obiektu znajduje się też spory budynek. On także wymaga pewnych nakładów i pomysłu na zastosowanie. Faktem jest, że w mieście brakuje miejsc rozrywki dla rodzin z dziećmi, ale też i dla samej młodzieży. Mogłoby tu powstać coś, co niekoniecznie byłoby związane z wodą, takim ciekawym rozwiązaniem może być np. skatepark.

Basen kąpielowy o wymiarach olimpijskich znajduje się w angielskiej części parku zdrojowego. Obiekt ten został zbudowany w latach 30. XX wieku, jako ośrodek treningowy kadry niemieckich pływaków, którzy przygotowywali się tam do igrzysk w Berlinie w 1936 roku.

Ze względów technicznych i ekonomicznych basen od lat pozostaje nieczynny. Betonowa niecka basenu ma już ok. 80 lat i jest mocno wyeksploatowana – wymaga częstego uszczelniania i innych kosztownych przygotowań przed każdym sezonem, w tym zakupu wody w cenie uzdatnionej wody pitnej. Basen ostatni raz czynny był w 2010 roku. Oprócz wysokich kosztów eksploatacji, jego wadą jest peryferyjne położenie z dala od miejsc parkingowych oraz brak infrastruktury towarzyszącej, typowej dla licznych aquaparków w sąsiednich miastach (gastronomia, sauna, kręgielnia itp.).